Loni na gymnáziu v Zábřehu evidovali na čtyřleté studium 105 přihlášek, nejvíce za deset let. Letos jich dorazilo 81, o pětinu méně.

„Loni jsme měli více než trojnásobný převis zájemců. Letos zafungovaly obavy, že na gymnázia bude velký přetlak. Spousta žáků si raději nedala přihlášky na dvě gymnázia, ale na gymnázium a nějakou střední odbornou školu jako jistější variantu. Spousta rodičů přetaktizovala,“ konstatoval ředitel Gymnázia Zábřeh Martin Paclík.

Škola pro deváťáky otevírá jednu třídu o třiceti místech, kromě toho má ještě další třídu osmiletého studia.

Učitelka Jana Nováková ze Střední odborné školy Hranice získala titul Učitel roku Olomouckého kraje, úterý 28. března 2023.
Nikdy jsem si nemyslela, že budu učit, říká oceněná Jana Nováková z Hranic

„Byl jsem na poradě ředitelů z celého Olomouckého kraje a tam jsme se o tom bavili. Kolegům, kteří loni měli málo přihlášek, letos vystřelily nahoru. Někteří, kteří měli loni velká čísla, mají znatelný pokles,“ poznamenal Martin Paclík.

Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola v Přerově má na čtyřleté studium zhruba stejný počet přihlášek jako loni, na šestileté zaznamenala velký nárůst: ze 48 na 82.

„Jsme jediní, kteří tento obor vyučujeme metodou výuky anglického jazyka CLIL. Studenti berou část učební látky v angličtině. Je to velmi zajímavý obor, dostal se do povědomí lidí a je o něj zájem. Z toho máme radost,“ řekla ředitelka školy Romana Studýnková.

Na konci března se do Hranic vrátili čápi.
OBRAZEM: Čapí tanečky na apríla. Do Hranic se opět vrátili poslové jara

Mírný pokles počtu přihlášek na čtyřleté studium zaznamenal ředitel Slovanského gymnázia Olomouc Radim Slouka.

„Oproti loňsku je to malinký pokles, symbolický. Na šestileté a osmileté studiu máme naopak oproti předchozím roku nárůst,“ shrnul.

Na tři třídy čtyřletého studia po třiceti žácích má gymnázium letos 202 přihlášek, loni mělo 230. Pro ředitele Slouku je však klíčový jiný parametr.

„Pro mě jako ředitele není důležité, kolik mám přihlášek, ale kolik z těch prvních devadesáti (přijatých ke studiu, pozn. red.) k nám opravdu nastoupí. Tedy jak hluboko v uchazečích musíme sáhnout. A my dlouhá léta v podstatě tu čáru posouváme úplně minimálně. V zásadě nejde o celkový počet přihlášek, ale o výtěžnost nejlepších dětí,“ zdůraznil.