Zkusme napojit sídliště Struhlovsko na silnici I/47. S touto myšlenkou vystoupil na poslední schůzi hranického zastupitelstva opoziční poslanec Zdeněk Špiřík (KSČM).

Koalice se na jeho návrh netvářila příliš nadšeně a stejně nesouhlasně vrtí hlavou i dotčení občané. Přesto byl do letošního rozpočtu zapracován padesátitisícový výdaj na studii, která by měla Špiříkův návrh posoudit.

Nejfrekventovanější hranická třída by si podle Zdeňka Špiříka zasloužila odlehčit. Řešení vidí zastupitel v napojení některých sídlišť na hlavní tah mezi Ostravou a Olomoucí.

„Je zbytečné, aby řidiči projížděli celým městem, když mohou ze silnice I/47 odbočit přímo do jednotlivých městských čtvrtí. A když naopak pojedou ven z města, budou moci jet tou nejkratší cestou, namísto složitého objíždění,“ nastínil svou představu Špiřík.

Struhlovsko jako první pokus

První vlaštovkou by podle něj mohlo být sídliště Struhlovsko. Na něm navrhuje Špiřík vyzkoušet, zda je jeho nápad schůdný a reálný.

„Jestli tento model legislativně obstojí, zvážíme připojení dalších lokalit na hlavní silniční tah,“ plánuje Špiřík. Struhlovsko zvolil z toho důvodu, že už bylo v minulosti na silnici I/47 napojeno.

„Jenomže právě na žádost tamních obyvatel byla odbočka zhruba před deseti lety zaslepena,“ namítla místostarostka města Radka Ondriášová.

Podle jejích informací tam velmi často docházelo k vážným dopravním nehodám. Řidiči tam totiž nerespektovali zákaz odbočení vlevo a napojovali se na čtyřproudou silnici přes dvě plné čáry.

„Myslím si, že z bezpečnostních důvodů dopravní policisté odbočku do tohoto sídliště nepovolí,“ vyjádřila svou obavu Ondriášová.

Bude po klidu

Lidem ze Struhlovska se také Špiříkův nápad nelíbí.

„Už teď tady řidiči jezdí jako blázni. Pokud tu zaslepenou odbočku otevřou, začnou si lidé naším sídlištěm zkracovat cestu do města a bude tudy jezdit jedno auto za druhým,“ zlobila se například Kateřina Hoffmanová.

„Nepotřebuji si zkracovat cestu za každou cenu. Ráda si to objedu kolem kasáren. Vždyť to bude hrozně nebezpečné, vyjíždět ze sídliště rovnou na čtyřproudou silnici,“ kroutila hlavou i Radmila Balková. „Nehledě na to, že tady strašně naroste provoz,“ dodala.

„Struhlovsko je jednou z nejklidnějších lokalit ve městě. Jakmile ho zprůjezdní, bude po klidu,“ přidala se k oběma ženám také Martina Žingorová.

Špiřík ale jejich obavy vyvrací. „Vjezd by sloužil pouze jako zkratka pro obyvatele Struhlovska. Pro ostatní řidiče jsou výhodnější stávající trasy,“ vzkázal všem oponentům poslanec.

Na schůzi zastupitelstva se mu nakonec podařilo prosadit, aby bylo z rozpočtu na letošní rok uvolněno padesát tisíc korun na odbornou studii. Z té pak vyplyne, zda je vůbec zamýšlené napojení reálné.

Kateřina Kapková