Otec dvou malých dětí Lukáš Rejzek má problém, když jde s nimi na vycházku ven.

„Když mi můj tříletý Oskar ujede na kole a náhodou zajede do trávy, nemám šanci ho najít. Vždyť ta tráva je pomalu vyšší jak já!" rozčiluje se.

„Nejde přece jen o to, že je to neestetické, ale co mají říkat lidi, kteří jsou alergičtí na pyly? Právě teď je nejhorší období pro alergiky. A jsem zvědavý, co budou dělat, až to posečou," povzdychne si Lukáš Rejzek.

Další obyvatelka Struhlovska Kateřina H. jako alergička s jeho slovy souhlasí.

„Pyly a traviny jsou pro mě nejhorší. Navíc máme obavy o psa, protože kdykoliv může přinést nějakého klíšťáka. Přišlo mi, že minulý rok to bylo touto dobou už dávno posečeno," stěžovala si rozhořčeně.

Ekoltes: Jsme pořád v normě

O údržbu travin a keřů se stará společnost Ekoltes. Není to poprvé, co sklízí kritiku na nepružnost a nedostatečnou rychlost sečení.

Dle slov ředitele Milana Vinklera tráva roste rychleji kvůli deštivému a vlhkému počasí.

„Je třeba si uvědomit, že je sedm, někdy osm měsíců, růstu trávy a já na to mám pouze pět sečí, tak to vychází zhruba jednou za měsíc. Navíc Struhlovsko spadá do druhé kategorie a podle harmonogramu města bychom měli první sečení zvládnout do 31. května, takže jsme pořád v normě," obhajoval se.

„Tráva tam sice vysoká je, ale je třeba si uvědomit, že město Hranice má od nás zabezpečeno a smluvně zajištěno pouze pět sečí první kategorie, tři seče druhé kategorie a dvě seče třetí kategorie ročně," upozornil a zároveň poukázal, že například na Třídě 1. máje sekl Ekoltes před deseti dny a už by opět bylo třeba.

„Je to dáno rozpočtovými možnostmi města, ale musím říct, že kdykoliv jsme si žádali o navýšení počtu sečí, snad pouze v jednom případě nám je nepovolili, jinak město vždy vyšlo vstříc," dodal.

Tuto sekací sezonu těžko zachrání

Jen pro představu, jedna seč kategorie číslo jedna, kam patří sady Československých legií nebo zelené pásy generála Svobody, Šromotova náměstí, Motošínu, areálu Domu dětí a mládeže a další frekventovanější místa Hranic, vyjde město až na 400 tisíc korun za úpravu trávy o rozloze 11,5 hektarů. Plocha všech tří kategorií pak dohromady čítá 63,5 hektaru.

Mluvčí Hranic Petr Bakovský zapochyboval, že tuto sezonu stihne nové vedení města radikálně změnit harmonogram.

„Těsně po nástupu tuto sekací sezonu těžko zachrání, ale věřím, že vzhledem k plánovaným změnám v Ekoltesu, bude všechno jinak ," řekl.

„Jsem zvědavý, zda to zvládne, protože problémy se zpožděním měli i na Hromůvce. Stížností bylo víc. Jsem sám zvědavý, zda harmonogram dodrží," dodal Petr Bakovský.

Vzala jsem srp, nedalo se na to dívat

Obyvatelka Hromůvky Ivana M. přiznala, že si sama dokonce posekla trávu před okny.

„Zatím je tu jen zčásti posečeno, před domem ano, za ním ještě ne. Tak jsem si vzala srp a trošku jsem si trávník upravila. Nedalo se na to už dívat," povzdechla si žena.

Kategorii číslo tři, kam spadá například oblast Pod Bílým kamenem, U Kostelíčka, Drahotuše, Lhotka, Velká, Uhřínov, Středolesí, Valšovice nebo Slavíč, by měla společnost Ekoltes posekat do 15. června.

„Poté se opět vrátíme ke kategorii číslo jedna, ale uděláme vše proto, abychom to co nejvíc navýšili a zvládali," zapřísáhl se ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.

Možná se tak konečně jak Lukáš Rejzek, tak Kateřina H. nebo Ivana M. dočkají pěkně posečeného anglického trávníku před svými byty.