Na stáncích velkých zemědělců, ale i drobných zahrádkářů je k dostání především ovoce, zelenina, zemědělské produkty, lesní plody a květiny, kterých však už postupně ubývá.

„Prodáváme denně, největší odbyt ale máme vždy v pátek. Nejvíce lidí chodí ráno, když ještě není tak velké horko, přes oběd je to už slabší,“ řekla jedna z trhovkyň Vendula Maňásková.

Tržiště před bývalým kinem Svět funguje už několik let a v současnosti nabízí pět prodejních míst. Obchodníci se ale musí řídit pravidly, která stanovuje tržní řád přijatý v roce 2010.

„Sortiment je omezený na ovoce, zeleninu, zemědělské produkty, lesní plody, med a včelí produkty, léčivé byliny, koření, sazenice, věnce, svíčky, květiny, kraslice, pomlázky, jmelí, chvojí a dřeviny,“ vyjmenoval mluvčí hranického městského úřadu Petr Bakovský.

Stánky s ovocem a zeleninou většinou patří zemědělcům, kteří své zboží prodávají pravidelně. Občas se ale objeví i drobní zahrádkáři prodávající přebytek vlastní úrody. Tržiště přitom funguje na velmi jednoduchém principu.

„Žádné povolení k prodeji není potřeba. Trhovec ráno přijde, a pokud najde volné místo, rozbalí si stánek. Denně tržiště obchází správce, který vybírá poplatky a kontroluje, zda prodejci nenabízí zakázané zboží,“ vysvětlila vedoucí Odboru živnostenský úřad Městského úřadu v Hranicích Marie Caletková.

Tržiště je v provozu po celý rok od pondělí do pátku od šesti hodin ráno do šesti hodin odpoledne, na což upozorňuje i informační cedule připevněná na sloupu veřejného osvětlení před bývalým kinem.

Problém se stanoveným počtem maximálně pěti prodejních míst pracovníci radnice ještě nezaznamenali.

„Zatím se nestalo, že by se v jeden den objevilo více než pět trhovců, neboť tři jsou stálí a asi dva různě dojíždějí. Pokud jsou ale jejich stánky malé a neznemožňují průchod, může jich tam být i více,“ upřesnila Caletková.

Na trh i do supermarketů

Mezi místními obyvateli jsou ovocné a zelné trhy velmi oblíbené. Lidé si už na prodejce zvykli a často je zdraví, když kolem nich procházejí.

„Na trhu nakupuju, protože zboží je levnější a kvalitnější. Někdy ale zajdu i do supermarketu, záleží na tom, co mám v daném okamžiku blíž,“ přiznal jeden ze zákazníků Roman Hroch.

Souhlasí s ním i žena z Potštátu.

„Ovoce a zelenina je na stáncích čerstvější a kvalitnější. Na větší nákupy ale jezdím do supermarketů,“ připustila.

Kvalitu nabízeného ovoce a zeleniny trhovci většinou vychvalují. Mají k tomu však platný důvod.

„Z kontrol, které na stáncích provádíme, prodejci vychází velmi dobře. Jejich zboží je kvalitní,“ řekla Caletková.

Za den prodají obvykle vše, co přivezou

Pokud by se ale stalo, že prodaný kus zeleniny nebo ovoce není až tak čerstvý, měli by si zákazníci stěžovat přímo u trhovce.

„Za kvalitu vždy ručí prodejce. Nerozlišovala bych, zda se zboží prodává v obchodě nebo na tržnici,“ dodala Caletková.

Za jeden den prodají zemědělci většinou všechno zboží, které na stánku mají.

„Téměř vždy se mi podaří prodat veškeré zboží. Když je méně lidí a něco mi zbude, odvezu to zpátky,“ objasnil trhovec Milan Harenčák, který kvůli přebytku polského zboží své ovoce a zeleninu dováží až z Havířova.

Kromě tržiště před kinem Svět se dalších třicet prodejních míst nachází na Masarykově náměstí v Hranicích a jiných sto v Lipnické a Hranické ulici v Drahotuších.

Tyto tržiště se však využívají pouze při významných příležitostech, jako jsou Vánoce, Velikonoce nebo různé slavnosti či tematické jarmarky.

Iveta Podešvová