Cvičná věž stojí u hasičské zbrojnice v Hranicích teprve dva roky. Hned vloni tam proběhl nultý ročník soutěže ve výstupu do jejího 4. nadzemního podlaží a letos bude akce pokračovat ročníkem prvním.

Už před rokem se velitel hranických záchranářů snažil zařadit tuto soutěž do ligy českého hasiče, ale neuspěl.

„Podmínkou je, aby se soutěže zúčastnili republikoví reprezentanti. Splnili jsem ji vloni a splňujeme ji i letos, takže se o totéž pokusím požádat znovu,“ řekl Arnošt Lenoch.

Nultého ročníku se zúčastnilo asi čtyřicet závodníků, letos už je jich přihlášeno téměř padesát a stále se hlásí další.

Přijedou zástupci olomouckého, zlínského, moravskoslezského, pardubického a královehradeckého kraje i Vysočiny. Reprezentanti republiky v požárním sportu budou soutěžit spolu s ostatními.

„Vloni tady udělal rekord Karel Kryl z Ostravy časem 13,91 sekundy. Je taky držitelem národního rekordu, který je 13,58 sekundy,“ řekl Lenoch s tím, že letos by měl rekordman přijet znovu.

Za uvedený čas stihl zdolat rozběhovou vzdálenost v délce třiceti metrů a vylézt k oknu věže do výšky jedenácti metrů. Každý z účastníků soutěže by měl vyběhnout na věž celkem čtyřikrát.

Výstup na cvičnou věž je jednou z povinných disciplín požárního sportu, kterou musí splnit všichni členové hasičských záchranných sborů. Hraničtí hasiči, kteří ji mají hned u zbrojnice, na ní trénují v rámci přípravy k zásahům.

„Hodně dobří jsou v této disciplíně i hasiči z Přerova, kteří dokážou vyšplhat na věž přibližně za šestnáct sekund,“ uzavřel Lenoch s tím, že je na čtvrteční závody zvána široká veřejnost.