Právě v úterý 2. července od osmnácti hodin se v prostorách Mramorové síně uskuteční slavnostní vernisáž této netradiční výstavy s názvem „Zpátky do jeskyně". Přípravu na expozici obstarali už v pondělí tři jeskyňáři, kteří sochy do stěn Mramorové síně instalovali.

„Sochy jsme přemísťovali v pátek, bylo nás na to celkem pět. Ta nejtěžší socha váží téměř dva metráky a manipulace s ní je hodně složitá," konstatovala vedoucí Správy Zbrašovských aragonitových jeskyní Barbora Šimečková.

Výstava současného výtvarného umění probíhá ve Zbrašovských aragonitových jeskyních každý rok.

„Letos ale slavíme sto let od objevení těchto jeskyní a u této příležitosti jsme se rozhodli i pro takto velké sochy," poukázala na jednu z největších postav Barbora Šimečková.

Figury zhotovil jihočeský umělec Michal Trpák ze speciálních materiálů, které netrpí vlhkostí.

„Musíme vybírat takové materiály, které jsou skutečně vůči vlhkosti odolné. Vlhkost tady totiž dosahuje skoro sta procent. Výstava navíc potrvá do konce října, materiál by tak za čtyři měsíce neměl doznat újmy," doplnila vedoucí jeskyní.

Prostor Mramorové síně ve Zbrašovských aragonitových jeskyních už uplynulou sobotu patřil kapele November 2nd. Ta v netradičním místě zahrála několika desítkám fanoušků.