Ta patří k nejhodnotnějším památkovým objektům ve městě Lipník.

„Je ze začátku sedmnáctého století a je to naše dominanta. V loňském roce jsem provedli její kompletní rekonstrukci za zhruba dva a půl milionu korun,“ uvedl starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Lipnickou zvonici stojí navštívit hned z několika důvodů.

„Její součástí je vzácný zvon Michal a nacházejí se na ní také nově opravené sluneční hodiny. V letošním roce se zvonice stane opět součástí komentovaných prohlídek s průvodci po městě,“ sdělil starosta Lipníku.

O rekonstrukci slunečních hodin se zasloužili lidé, kteří se aktivně věnují městu, zejména Okrašlovací spolek Lípa, který vymyslel, že přidá do slunečních hodin novinku v podobě určení kalendářního měsíce.

„Novinkou lipnických slunečních hodin je to, že se dá určit nejen hodina, ale i měsíc. Jsou tam namalovaná pásma, kterou jsou vyznačena jednotlivými obrazci znamení. Podle těchto znamení se pak pozná, který je měsíc,“ řekla vedoucí odboru školství a kultury v Lipníku nad Bečvou Lucie Žídková.

Oprava hodin byla poměrně jednoduchá.

„Jejich krása spočívá v jejich jednoduchosti a tudíž i jejich oprava nebyla náročná. Důležitá je na nich čistá kresba a jednotlivá pásma, která vyznačují měsíce, musí být čitelná. Pak už je tam jen jednoduchá ručička, což je kovářská práce. Ta nesmí být samozřejmě křivá,“ prozradila detaily opravy Lucie Žídková.

Cedule ukáže, jak číst hodiny

Nově bude v blízkosti hodin umístěna cedule s instrukcemi, které lidem vysvětlí správné čtení slunečních hodin.

„Je tam potřeba speciální tabulky. Hodiny totiž neumí přehazovat mezi zimním a letním časem, takže je nutné si čas takto ověřit,“ dodala.

Ta bude připravena na začátek turistické sezony, která v Lipníku začne 1. května.

„Bude hned po pravé straně zvonice a bude zobrazovat informace o zvonici samotné i návod na čtení slunečních hodin. Také tam budou k dispozici letáky s tímto návodem, které si lidé budou moci vzít,“ uzavřela.

Stejné datum, které připadá na státní svátek, bude otevřena také vyhlídková věž kostela svatého Jakuba.