„Očekáváme, že v průběhu října bude jejich počet ještě narůstat. Po prázdninách sice vzrostlo množství absolventů škol, kteří se evidují na úřadu práce, na druhou stranu ale někteří uchazeči odešli, takže se to nějakým způsobem vyrovnalo. Přes hranici dvou tisíc uchazečů jsme se zatím nedostali," konstatoval ředitel kontaktního pracoviště úřadu práce v Hranicích Pavel Remeň.

Kladem posledních měsíců je množství nabídek, které hranický úřad zájemcům o zaměstnání poskytuje. Zatímco na začátku letošního roku šlo pouze o tři desítky volných míst, v současné době si nezaměstnaní lidé mohou vybrat z přibližně sto deseti různých pracovních pozic.

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji - září 2014

Zdroj: ÚP ČR

Kdo má šanci?

„V tomto ohledu se situace zlepšila. V nabídkách stále převažují profese odborné, řemeslného a strojního charakteru, jako jsou obráběči, zámečníci nebo třeba svářeči," uvedl Pavel Remeň.

Zřejmě s nepořízenou se ale z hranické pobočky úřadu práce budou vracet lidé, kteří hledají uplatnění humanitního zaměření.

„Sem tam se objeví nabídka na administrativního pracovníka nebo obchodního zástupce. Jinak v tomto ohledu není co nabídnout," dodal ředitel hranického pracoviště.

Skutečnost, že mnoho mladých lidí si ke studiu v posledních letech vybírá právě školy humanitního směru a později se vrací do regionu, není podle Pavla Remeně nejšťastnější řešení.

„To je často osudové rozhodnutí. Pokud tito lidé nebudou mít štěstí, mohou mít v budoucnu s vhodnou pracovní nabídkou problémy," zakončil ředitel k oblasti Hranicka.