Když se začal vyrábět legendární „nepotopitelný" parník Titanic, vyjela z francouzské automobilky luxuxní vozidla značky Panhard & Levassor.

„Narozdíl od Titanicu ale tento historický vůz přežil až do dnešního dne," řekl s pýchou v hlase Jiří Kratochvíl z Přerova, majitel jednoho z unikátních historických vozidel.

Jeho nablýskaný klenot mohli obdivovat spolu s dalšími sto padesáti stroji návštěvníci, kteří zavítali v sobotu dopoledne na tradiční Air-Auto-Moto-Veteránfest na letišti v Drahotuších.

Přestože se počasí příliš nevydařilo, ten, kdo přišel včas, nezůstal o nic ochuzen.

Kromě přehlídky historických vozidel a motocyklů se zasvěcenými komentáři jejich majitelů mohli lidé zhlédnout také akrobatické kousky letadel.

Francouzské luxusní vozidlo Panhard & Levassor, vyrobené v roce 1911, oslavilo v loňském roce sté narozeniny.

„Loni jsme oslavu nestihli, takže letos bude ve velkém," svěřil se Jiří Kratochvíl, který je pravidelným účastníkem srazů veteránů a na projížďku vyráží i se svou manželkou v dobových kostýmech.

Oko amatérského nadšence upoutá při pohledu na tento vzácný exemplář typický lodní kufr, ve kterém dámy převážely šaty, klobouky a negližé.

Odborníci zase ocení pohled pod kapotu na motor tohoto automobilového stařečka.

„Sláva těchto vozidel bohužel netrvala příliš dlouho, obchodní partneři se totiž rozešli. Na svou dobu to bylo poměrně drahé auto, takže dnes by určitě konkurovalo značkám jako je třeba mercedes," představil Panhard & Levassor jeden z organizátorů ak­ce.

Na svůj vůz Aero 30, vyrobený v roce 1937, je náležitě hrdý také Jiří Olšák z Bělotína.

„Jsem druhým vlastníkem tohoto kousku a koupil jsem ho v roce 1970 od původního majitele. Dříve v něm jezdívala střední a vyšší vrstva, stejné měl i prezident Masaryk a jeho syn," řekl. Automobil podle jeho slov patřil staviteli Pokornému, jehož manželka byla herečkou olomouckého divadla.

„Mám ho už přes čtyřicet let a kompletně jsem si ho zrenovoval. Není to veterán, ale historické vozidlo, takže s ním normálně jezdíme třeba na nákupy," popsal.

Aby bylo zřejmé, že se jedná o člena rodiny, má vedle státní poznávací značky na kapotě také ceduli RN 1937.„RN znamená rok narození," prozrazuje.

Mezi vystavenými motocykly upoutal návštěvníky asi nejvíce stroj Torpedo, ale také Super X, vyrobený v roce 1928 nebo unikátní dvouválcový motocykl BSA. Na ploše letiště se představila v plné kráse také letadla Zlín, C-104 a Piper.

Stovky návštěvníků, i přes nevlídné počasí

„Na to, jaké hlásili meteorologové předpovědi počasí, byla nakonec účast docela slušná. Na letiště dorazilo sto padesát historických vozidel a motocyklů a pětadvacet letadel," upřesnil šéf Oldtimer clubu Helfštýn Jiří Zemánek. Návštěvníků přišly v průběhu dopoledne stovky.

Veteráni se odpoledne vydali na spanilou jízdu Hranickem, zahájili lázeňskou sezonu v Teplicích nad Bečvou a pokračovali na zámek v Hustopečích, kde se konala výstava historických vozidel.