Naleštěné kapoty automobilových staříků světových značek, k tomu dobová hudba a stylové oblečení. Spanilá veteránská jízda tak trochu s nadsázkou každoročně oznamuje příchod jara. Letos se Helfštýnský okruh pojede na počest velkého milovníka starých aut a majitele klenotu Panhard Levassor francouzské výroby Jiřího Kratochvíla, který nedávno zemřel.

Počasí si z návštěvníků tradičních akcí na Přerovsku dělá v poslední době tak trochu blázny. Kvůli sněhové kalamitě jste museli zrušit sobotní auto-moto-veterán burzu na letišti v Drahotuších. Nebyli lidé naštvaní?

S telefonáty se od rána roztrhl pytel. Ale každý normální člověk pochopí, že to jinak zkrátka udělat nejde. Kalamita na Hranicku nás opravdu zakočila. Sníh na letišti v Drahotuších totiž fakticky existuje a pod ním je podmáčená půda. Zájem o tuto akci je ale obrovský a telefonují nám i lidé z Polska, kteří k nám pravidelně jezdí. Přesune se tedy na jiný termín – sobotu 27. dubna. Snad už sněžit nebude…

Kdy se můžou návštěvníci těšit na první spanilou jízdu legendárních vozidel a motocyklů?

První větší akcí je Jízda zručnosti, která se uskuteční v neděli 28. dubna v areálu přerovských Montáží. Na jedenáctém ročníku si můžou lidé prohlédnout stará vozidla a motocykly, ale také vyzkoušet řidičské dovednosti. Protože se ve stejný den koná v areálu firmy i Den otevřených dveří, bude letos program o to více pestrý. Účast nám přislíbila asi stovka strojů s datem výroby do roku 1983. Po jízdě zručnosti se vydá celá kolona na hrad Helfštýn, takže pokud nám to počasí nezkazí, mohl by to být příjemný nedělní den.

Vždy jednou za dva roky se veteráni předvedou v plné parádě na tradičním Helfštýnském okruhu. Na jaké stroje se můžou lidé těšit letos?

Šestnáctý ročník Helfštýnského okruhu startuje v pátek 10. května v Lipníku nad Bečvou a spanilou jízdu pojedme tentokrát na počest velkého fanouška a nepsaného „maskota" této akce Jirky Kratochvíla z Přerova, který vždy ohromoval svým dobovým kostýmem a krásným vozidlem francouzské výroby z roku 1910 Panhard Levassor. I když už není mezi námi, bude v tradici pokračovat jeho rodina a letos za volant tohoto světoznámého vozidla usedne jeho vnučka. Na startu se objeví na sto dvacet různých typů vozidel a motocyklů, kritéria jejich výběru jsou ale přísnější než na jiných akcích. Podmínkou je účast strojů s datem výroby do roku 1939. Bude se opravdu na co dívat, účast bude totiž mezinárodní. Přihlásilo se nám šest aut z rakouského klubu, dorazí ale také Poláci, Maďaři, Holanďani a možná i Francouzi. Chtěli jsme sem tentokrát natáhnout evropskou sběratelskou špičku. Návštěvníci se tedy můžou těšit na unikátní automobily značky Buggati, Maxvell, Masmey, Hispano Suisa, Bentley nebo Rolls-royce. Z motocyklů nebudou chybět legendární Harley-Davidson, Indian, Puch, Excelsior nebo Omega. Zajímavostí je, že se na Helfštýnském okruhu sejdou majitelé předválečných čtyřválcových motocyklů, což je opravdu rarita. Přihlásilo se nám i několik i několik dámských posádek, takže návštěvníci můžou obdivovat i kočky na motorkách.

Před dvěma lety se akce poprvé rozšířila o páteční prolog na náměstí v Lipníku nad Bečvou. Osvědčila se tato novinka a budete v ní pokračovat?

Měla velký úspěch, takže na ni navážeme i letos. Program začne v pátek 10. května v 16 hodin na náměstí v Lipníku nad Bečvou a lidé se můžou těšit na vystoupení skupiny H-Band z Hranic, módní přehlídku nebo ochutnávku zabijačových specialit. Vylepšili jsme program o přehlídku předválečných jízdních kol, ke které se může připojit každý, kdo bude mít zájem. Bude to spíše recese, takže kdo má staré kolo a chce se na něm předvést v dobovém oblečení, je zván. Po této přehlídce následuje projížďka veteránů historickými ulicemi Lipníku. Od 19 hodin pak začne soutěž historických závodních kol s názvem Lipenská žula. Na závěr se přesuneme do zámecké zahrady, kde si můžou účastníci prohlédnout střešní zahradu a poslechnout cimbálovku.

Jak dlouhá je trasa Helfštýnského okruhu a kterými obcemi povede?

Trasa má sto pět kilometrů a veteráni zavítají do čtyřiceti obcí. Skvělé je, že nám vyšli vstříc starostové všech měst a obcí na trase a předají majitelům nejhezčích veteránů svůj vlastní pohár. Ta sounáležitost je opravdu výjimečná. Hlavní program začne v sobotu 11. května v 9 hodin opět v Lipníku, odkud se stroje vydají do Přerova na náměstí T. G. Masaryka. I Přerované se letos můžou těšit na bohatý program, protože nám město vyšlo maximálně vstříc a zajistilo podium. O půl desáté dopoledne, kdy by měl na náměstí dorazit první vůz, začne vyhrávat legendární orchestr Academic Jazz Band, tedy kapela, která se svým zaměřením na třicátá léta k veteránům vyloženě hodí. Následovat bude módní přehlídka a vystoupení mažoretek. Po výstavě aut a motocyklů na náměstí se veteráni zhruba v 11 až 11 30 hodin vydají do dalších obcí. Skvělou atmosféru na průjezdní kontrole nám pokaždé přichystají v Dřevohosticích, ale také třeba v Kelči, kde se uskuteční malá výstavka. Kolona veteránů ale tradičně zamíří také do Lázní Teplice, kde zahájí lázeňskou sezonu. Cílovou stanicí je hrad Helfštýn. Na většině míst nás vítají celé rodiny, které si před svými domy udělají piknik a na příjezd veteránů netrpělivě čekají.