Letos se na desítkách míst po celé republice koná již patnáctý ročník. Na Hranicku se noc netopýrů odehraje v sobotu 27. srpna od 18 hodin v sále sanatoria Moravan v areálu Lázní Teplice nad Bečvou a v okolí Hranické propasti.

„Noc pro netopýry se každoročně koná po celé Evropě na přelomu srpna a září. Akce je určena široké veřejnosti včetně dětí. Lidé se při ní dozvědí něco o životě, výzkumu a ochraně netopýrů,“ vysvětlil Zdeněk Řehák z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který akci povede společně se svými studenty.

Vedle povídání o životě netopýrů a metodách jejich výzkumu bude promítnut český film Netopýři ve tmě. Zájemci budou mít také možnost seznámit se s krátkou historií výzkumu netopýrů v Hranické propasti a jejím nejbližším okolí.

Právě k propasti se program noci netopýrů přesune o půl deváté večer.

„Noc vyvrcholí u Hranické propasti, kde se po setmění uskuteční odchyt netopýrů do nárazových sítí. Na místě také chceme demonstrovat živá zvířata, která si lidé budou moci vyfotografovat,“ přiblížil Řehák.

Podle rad pořadatelů by si všichni příchozí měli k propasti vzít vlastní baterku.

Noc netopýrů tradičně organizují a vedou zkušení odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů. Letos se akce ponese ve znamení Roku netopýra, který byl vyhlášen evropskou organizací EUROBATS.

(pod)