Čtrnáctý ročník Záhorských slavností zahájil v pátek večer jediný zahraniční účastník festivalu, trenčínská cimbálová muzika Družba.

„Ostatní soubory jsou z Moravy. Přijeli muzikanti a tanečníci z Olomoucka a Valašska, jako například Hulíňáček nebo Klobúčan, Lipník zde měl zastoupení v podobě Maleníčku a Záhorské muziky ze zdejší základní umělecké školy,“ vyjmenovala jen některé z dlouhé řady účinkujících ředitelka lipnického Střediska volného času (SVČ) Věra Škopová.

Záhorské slavnosti mají na Přerovsku svou tradici a pořadatelé se je každým rokem snaží obměňovat. Poprvé si letos na tomto folklorním festivalu zahrála například cimbálovka Jiřího Nechanického z Valašska.

„Líbí se mi tady, ale nemusela by být taková zima,“ svěřila se Deníku houslistka a zpěvačka souboru Kristýna Patalová.

Zamračená obloha a nízká hodnota na teploměru nepřidala na náladě nikomu z přítomných.

„Chodívám sem každý rok, ale letos je tady méně lidí než obvykle. Určitě to bude tím počasím. Včera večer bylo tepleji a návštěvníků bylo více,“ řekla Marie Kuklová z Lipníku.

„Dneska je opravdu zima. Nevím, jestli tady zůstaneme až do odpoledne. Těšili jsme se hlavně na taneční vystoupení, ale pokud začne pršet, tak ho oželíme,“ uvedla další obyvatelka Lipníku Jana Gadasová, která se na slavnosti přišla podívat se synem Danielem.

Ředitelka SVČ ještě během dopoledne přemýšlela o tom, jestli by nebylo moudřejší přesunout odpolední část programu do kina. Déšť, který meteorologové předpovídali, by totiž pravděpodobně z centra města většinu návštěvníků vyhnal.

„Pokud to ale nebude nutné, zůstanou účinkující venku. Uvnitř by atmosféra slavností určitě utrpěla. Nehledě na to, že by se minul účinkem také jarmark, který je doprovodnou součástí festivalu,“ konstatovala Škopová.

Ve stáncích na náměstí nabízeli obchodníci především rukodělné práce.

„Snažíme se tady upřednostňovat tradiční výrobky,“ potvrdila pořadatelka. Vedle sýrových a včelích produktů nabízely stánky předměty ze dřeva, slaměné ozdoby, přírodní kosmetiku nebo šperky z kamínků. Někde dokonce stánkaři přímo před zraky návštěvníků předváděli, jak prodávané výrobky zhotovují.