Řád je udělován Nadačním fondem Elišky Přemyslovny.

„Náleží ženám, které působí, anebo jsou vzorem pro ostatní, nejčastěji v oblasti charity. Důležitým faktorem je, že činnost musí přesahovat rámec placené práce. Oceněna tak může být například práce pro veřejnost, děti, postižené, v kultuře či sportu. Řád může obdržet jakákoli výjimečná žena," řekla hranická spisovatelka Jaroslava Černá, která řád získala mimo jiné za historické romány zaměřené na Přemyslovskou dynastii, ale i za pohádky pro děti. Nyní je členkou vědecké rady fondu.

Anna Pavelková ze Skaličky byla oceněna za letitou práci v ústavu pro mentálně postižené. „Paní Pavelková je již sice v důchodu, ale i přesto nadále v ústavu pomáhá. Po celou dobu svého působení v tomto zařízení pracovala vysoce nad rámec svých povinností, a prokazovala nesmírnou obětavost," vysvětlila Jaroslava Černá.

V prvním ročníku bylo vyznamenáno celkem devatenáct žen, většinou z Čech. Jaroslava Černá by si do budoucna přála, aby přibylo více laureátek z Moravy.

„Nejkrásnější byla ta hrdost a dojetí oceněných žen. Spousta z nich přijela na předávání s rodinnou. Bylo vidět, že mají skutečně radost," vzpomíná.

Slavností předávání se uskuteční 23. září v Poslanecké sněmovně.  Nominační návrhy můžete posílat do redakce Přerovského a hranického deníku na e-mail: hranicky@denik.cz či kontaktovat fond přes jeho webové stránky www.eliskapremyslovna.cz.

Cílem fondu je pozvednutí odkazu panovníků z rodu Přemyslovců s důrazem na osobnost české královny Elišky Přemyslovny. V rámci své činnosti chtějí iniciátoři projektu každoročně odměňovat významné české ženy, které se prosadily v rozmanitých oblastech veřejného života (kra)