Podle dat ministerstva zdravotnictví je denní přírůstek pacientů s covidem-19 na Přerovsku mírný - ke 30. září činí pouze sedm nově nakažených za den.

V přerovské nemocnici dosud nemusel být hospitalizován s covidem žádný pacient, na infekčním oddělení v Prostějově leží dva. Neznamená to ale, že by se nemocnice na případnou podzimní vlnu nepřipravovaly.

„Zatím jsme zaznamenali pouze minimální výskyt, ale už zasedal krizový štáb kraje, na kterém jsme se domlouvali na dalším postupu v případě, že by nemocnost vzrostla. Zvyšujeme kapacitu zásobování kyslíkem a provádíme částečnou rekonstrukci infekčního oddělení v Prostějově tak, aby byl kyslík dostupný na všech lůžkách tohoto oddělení - dosud tomu tak totiž nebylo. Dělají se nové rozvody a zásobny kyslíku,“ informoval Jiří Ševčík, předseda představenstva společnosti Agel Středomoravská nemocniční, pod niž spadá i nemocnice v Přerově.

Podle něj by se během případné podzimní vlny soustředila péče o pacienty na standardních lůžkách na infekčním oddělení v Prostějově, pokud by došlo k většímu nárůstu, zopakuje se scénář z loňského roku a v nemocnicích se zřídí covidová oddělení.

„Opět bude existovat koordinace mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními v rámci kraje,“ dodal.

Převažují klasické "virózy"

Zatím ale důvod ke znepokojení není a praktičtí lékaři potvrzují, že mezi nemocnými, kteří v těchto týdnech přicházejí do ordinací, převažují klasická respirační onemocnění.

„Nachlazení a respirační infekty tvoří devadesát pět procent všech případů. Když pojmu podezření, že by se mohlo jednat o covid-19, pošlu pacienty na testy. Vždy ale doporučuji, aby se lidé ještě před příchodem do ordinace nechali sami otestovat. Drtivé většině vycházejí testy negativně,“ popsal přerovský praktický lékař Ludvík Koudelka.

Jak ukazují případy z jeho ordinace, ani očkování neposkytuje stoprocentní ochranu před covidem-19.

„Měl jsem třeba pacienta, který byl plně očkovaný a přivezl si covid ze zahraničí. I s touto možností se tedy musí počítat - nákazu dostal plně naočkovaný šedesátník, který si dovezl mutaci z ciziny, konkrétně ze Švédska. Podle současného stavu zákonů ale paradoxně jeho manželka nemusí do karantény, protože je očkovaná - přestože i ona by mohla být nakažená,“ zmínil.

Očkování? Denně stovka lidí

Očkování proti nemoci covid-19 se od září přesunulo z vakcinačního centra v klubu Teplo na Horním náměstí zpět do přerovské nemocnice. Zájem už ale není tak velký, jako na jaře nebo v létě.

„Jsme schopni naočkovat až pět set pacientů týdně, ale zájem v poslední době klesá. Denně očkujeme maximálně sto lidí, kapacita tedy nebývá zcela naplněna,“ potvrdila hlavní sestra přerovské nemocnice Bronislava Budinová.