Hygienici tak doposud mají potvrzených devět případů, přičemž vloni do září evidovali jeden jediný.

Nemocní jsou na infekčním oddělení nemocnic v Prostějově a v Hranicích. Na Přerovsku onemocněli v září žloutenkou typu A, která zaplavila v letních měsících zejména Prahu, dva mladí muži.

Hygienici mají za to, že nákaza u obou mužů souvisí s návštěvou některého z velkých hudebních festivalů v republice. Podle odborníků sice zatím není důvod k panice, ale lidé by měli být na akcích podobného typu obezřetní a více dbát na dodržování zásad hygieny.

„První z nakažených mužů má 27 let a neudal žádnou vazbu na Prahu. Navštívil ale známý rockový festival v Čechách. Druhý má 29 let a původ nákazy je přibližně stejný,“ uvedla epidemioložka Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

Podle jejích slov má nákaza na těchto akcích ideální prostředí protože jejich návštěvníci jsou odkázáni na veřejné záchodky Toi Toi a nemají si často kde umýt ruce.

Na Přerovsku byla přitom ještě do září situace klidná. V červenci se objevil pouze jeden případ nákazy virovou hepatitidou typu A, v srpnu žádný. „Během léta byl u nás hospitalizován jeden pacient se žloutenkou typu A. Nemoc si zřejmě přivezl ze zahraničí,“ zmínila se lékařka z infekčního oddělení hranické nemocnice Mirela Vařeková.

„Je to spíše ticho před bouří. Zatím jsme prověřovali jen kontakty z Prahy a Olomouce. Jeden člověk totiž onemocněl žloutenkou v Praze, ale přišel do styku i s lidmi v regionu. U těch musíme provést odběry a zjistit, jestli chorobou neonemocněli,“ popsala nedávno situaci také přerovská epidemioložka Ludmila Špinarová.

Ta radí, aby byli lidé i přes dosud spíše sporadické rozšíření hepatitidy typu A velmi opatrní. „Virus hepatitidy se může přenášet i dotykem rukou a ulpívat na jakémkoliv předmětu denní potřeby. Velké riziko je ve vlacích, autobusech, obchodech a na toaletách restaurací,“ zdůraznila epidemioložka.

Nemoc špinavých rukou se totiž přenáší fekálně – orální cestou, a to buď přímo od osoby k osobě, nebo nepřímo kontaminovanou vodou. Příznaky této závažné choroby jsou podobné jako u chřipky.

„Nakažení lidé mají typické chřipkové potíže, někdy zvracejí, mají vysoké teploty. Průvodním znakem je také světlá stolice a tmavá moč. Tyto symptomy se ale nemusí vždy projevit,“ řekla Špinarová.

Jedinou účinnou prevencí proti nákaze je umývat si ruce po každém použití záchodu, před jídlem a po něm. Virová hepatitida typu A může mít pro člověka doživotní zdravotní následky. Proto hygienici doporučují rizikovým skupinám obyvatel očkování proti žloutence. „Jedná se třeba o zdravotníky, osoby, které přijdou častěji do styku s fekáliemi, nebo ty, kteří více cestují do zahraničí,“ vyjmenovala krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Na šíření hepatitidy typu A zareagovala i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Její zaměstnanci začali tento týden obesílat provozovatele potravinářských podniků letáky. Uvádí se v nich, jaké zásady mají dodržovat při výrobě, prodeji a manipulaci s potravinami.

„Inspektoři, kteří u provozovatelů potravinářských podniků provádějí šetření, mají za úkol tento letáček předat kontrolovaným osobám. Tímto způsobem chceme přispět k zastavení šíření žloutenky typu A,“ uvedl ředitel olomoucké pobočky SZPI Jindřich Smička.

Dagmar Rozkošná, Petra Poláková-Uvírová