Obvyklým způsobem přenosu tak je například používání společných předmětů – nákupních vozíků, jídelních příborů, klik u dveří, nebo kašlání a líbání.

„Je vhodné si uvědomit, že chřipka není běžné nachlazení a její podcenění může způsobit závažné zdravotní komplikace,“ říká v rozhovoru hranická praktická lékařka pro dospělé Jitka Nováková.

Jak se preventivně bránit proti chřipce?
Nejlepší prevencí je zdravý životní styl, dále je vhodné vyvarovat se velkých kolektivů, často a důkladně si mýt ruce a používat jednorázové kapesníky, které se ihned po použití zlikvidují. Dále je vhodné se preventivně proti chřipce očkovat.

Většina lidí mluví o chřipce už při běžném nachlazení. Jak ale poznáme, že jde opravdu o chřipku?
Chřipka se projevuje příznaky začínajícími náhle z plného zdraví. Jsou jimi vysoké horečky dosahující až 40°C, suchý dráždivý kašel, bolesti hlavy - často za očima, bolesti kloubů a svalů. Rýma nebývá přítomna.

Je dobré vyhledat ihned lékaře?
Při nástupu prvních příznaků u pacientů, kteří netrpí chronickým onemocněním, se doporučuje klidový režim a užití běžně dostupných léků k tlumení horečky a bolesti. V běžných případech postačuje výše uvedený postup spolu s dostatkem tekutin a dostatečně dlouhým klidovým režimem k rekonvalescenci. Specifické protichřipkové léky (antivirotika) jsou vyhrazeny pro komplikované pacienty na lůžkových odděleních velkých nemocnic. Neodkladná konzultace s lékařem je vhodná pro osoby trpící chronickým onemocněním.

Jak to je u chřipky s inkubační dobou a jak dlouho pak samotná nemoc trvá?
Inkubační doba chřipky je jeden až tři dny. Nemoc přenáší nakažený člověk, a to již v době, kdy se u něj samotného ještě chřipka neprojevuje. Nemocní bývají infekční přibližně 3 až 5 dní, děti o něco déle. Vlastní onemocnění trvá v nekomplikovaných případech okolo deseti dní, následná rekonvalescence může trvat i několik týdnů v závislosti na věku, fyzické kondici a případných přidružených onemocněních.

Každoročně se najdou případy, kdy na chřipku umírají lidé…
V České republice ročně zemře na chřipku či komplikace s ní spojené přibližně 2000 osob. Jedná se většinou o chronicky nemocné, ale výjimkou nejsou ani úmrtí zcela zdravých osob. Je vhodné si uvědomit, že chřipka není běžné nachlazení a její podcenění může způsobit závažné zdravotní komplikace.

Jako jednu z možností prevence jste uvedla i očkování. Využívají lidé tuto možnost?
Lidé využívají očkování velice málo. Proočkovanost je v České republice nízká, pohybuje se jen okolo 5 až 7 procent, což zaostává za evropským průměrem.

Komu, nebo kterým skupinám, byste očkování doporučila?
Očkování bych doporučila v první řadě chronicky nemocným a dále lidem, kteří přicházejí do styku s velkým množstvím osob. Očkování proti chřipce hradí pojišťovny lidem nad 65 let věku, přičemž vyhláška dále umožňuje bezplatné očkování i mladších osob, trpících specifickými, již léčenými onemocněními.

Vy sama očkování proti chřipce věříte?
Očkování proti chřipce není otázkou víry, ale racionálního uvažování. Sama se pravidelně proti chřipce očkuji. Každoroční přeočkování je nezbytné z důvodu vysoké proměnlivosti chřipkového viru; každý rok nás totiž ohrožuje jiný jeho subtyp.

Proč si myslíte, že se proti chřipce nechává tak málo lidí očkovat?
Pravděpodobným původem je nízká informovanost obyvatel, podceňování chřipky a nepodložené obavy z nežádoucích účinků očkování. Tzv. nákaza z očkování je mýtem, vakcína se vyrábí z usmrcených virů, neschopných vyvolat infekci.
Ochrana daná očkováním začíná nastupovat přibližně po 14 dnech. Je tedy nezbytné myslet na očkování před nástupem chřipkového období.

Kdy je nejlepší období na očkování?
Chřipková onemocnění se v České republice nejčastěji objevují během ledna až března, v závislosti na počasí. Očkovat je nezbytné s předstihem, aby si organizmus vytvořil potřebné protilátky. Obecně je doporučováno zahájit očkování koncem měsíce září.