Podle této vyhlášky by dopravci, kteří převážejí sypký materiál, tedy například písek, hlínu či štěrk, měli na území města Hranice svůj náklad přikrýt plachtou. Tím se město chce bránit proti případnému rozsypání na silnici či nechtěnému prášení.

„Pokud dopravce převáží sypký materiál, měl by na území města a jeho místních částí laicky řečeno svůj náklad zaplachtovat. Jedná se zejména o místní dopravce. Ti, kteří převážejí materiál na delší tratě, k tomu v podstatě přistupují už teď,“ uvedl tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

„Jde nám hlavně o to, aby se na území města prášilo co nejméně. Město bude v tomto směru spolupracovat se státní i městskou policií,“ dodal.

Potrestáni tak mohou být nejen řidiči, kteří část svého nákladu vysypou. Policie může zastavit i šoféry převážející sypký materiál, který plachtou přikrytý není. Ten se přitom na komunikaci vůbec rozsypat nemusí.

„V případě rozsypaného materiálu postihujeme samotného řidiče a postupujeme podle zákona o provozu na pozemních komunikacích. Vyhláška má ale hlavně preventivní účinek. Jde o to, aby provozovatelé materiál zajistili předem. V jiném případě by s provozovatelem bylo zahájeno správní řízení. Pokuta se může vyšplhat až do výše třiceti tisíc korun,“ řekl velitel Městské policie Hranice Miroslav Mann.

Zakrytí sypkého materiálu by alespoň částečně mělo snížit míru prašnosti, která je v Hranicích často nadlimitní. Město v tomto směru doplácí nejen na vysokou koncentraci průmyslových podniků, ale také na svoji polohu v Moravské bráně.

Jak uvedla vedoucí hranického odboru životního prostřední Ivana Zaoralová, na situaci má podíl také dálkový přenos polétavého prachu z Ostravska i Přerovska.

„Dálkový přenos prachu Hranice rozhodně ovlivňuje. I to je jednou z věcí, kterou zkoumáme v rámci projektu Čisté ovzduší pro Moravskou bránu,“ uvedla před časem vedoucí hranického životního prostředí.

Hranice nejsou prvním městem na Moravě, které tuto vyhlášku schválilo. Ke stejnému opatření už dříve sáhli také například v Přerově.