Původní náklady byly vyčísleny zhruba na 139 milionů. Teď se ale stavba už podruhé prodražuje. Tentokrát o dalších 7 milionů. Domov pro seniory vzniká z přestavby bývalé Základní školy Optická.

Se zahájením provozu město počítá začátkem září. „Navýšení nákladu se předpokládalo. Uvolnění sedmimilionové částky je z důvodu víceprací, které jsou nad rámec zpracovaného projektu,“ vysvětlil přerovský primátor Jiří Lajtoch.

Přitom už loni muselo město uvolnit neplánovaně na stavbu domova přibližně dvacetimilionovou částku. „Během stavebních prací se totiž ukázalo, že budova není v dobrém technickém stavu,“ zdůvodnil vedoucí odboru rozvoje města na přerovském magistrátu Pavel Gala.

To bylo podle slov zástupců přerovského magistrátu důsledkem i toho, že budova byla dlouhou dobu nevyužívaná. Naposledy v ní sídlila základní škola a později byly jen některé místnosti využívány k pronájmu.

Město už stanovilo také ceny za pobyt v tomto zařízení. Jejich rozmezí se liší podle velikosti místností a činí od 4350 až do 5400 korun měsíčně, ovšem bez stravy.

Pobyt se stravou vyjde důchodce na 8250 až 9300 korun. V porovnání s ostatními domovy pro seniory je přibližně stejně drahý. Oumístění v novém domově je velký zájem.

Nové a zároveň jediné zařízení tohoto typu ve městě pojme jedenaosmdesát klientů. Hlavním kritériem pro jejich přijetí bude zdravotní stav žadatele, ale také individuální posouzení jeho sociální situace.

„Obdrželi jsme už okolo tří set třiceti žádostí,“ popsala současnou situaci ředitelka Sociálních služeb města Přerova Marta Vanišová.

O přijetí žadatelů do domova bude rozhodovat podle schválených kritérií stanovená komise.