V létě je to snadné, zeleninu a ovoce jí obstará zahrádka. „Horší je to v zimě, člověk se musí uskrovnit,“ říká. Kupuje proto jen základní věci – obyčejné máslo, rohlíky, chleba, sýry a jen někdy jogurty. Hlavně ale mouku na pečení.

„Než bych koupila koláč v obchodě, to si ho raději upeču. Mám spoustu zavařenin, takže dělám často bublaninu nebo štrúdl. Mě to nic nestojí a vnoučata si ještě pochutnají,“ dodává Omelková.

Nakupovat chodí do těch nelevnějších obchodů. „Všechno kupuji v diskontech – od sladkostí až po maso. Když to porovnám s cenami v jiných obchodech, dá se na jednom nákupu ušetřit až sto padesát korun,“ podotkla.

Zeleninu a ovoce si ale v zimě raději odpustí. „Když mě chytne mlsná, koupím si třeba jedno rajče, nějaký ten banán. Ale raději si dám domácí zavařeninu. Maso moc nejím, jen tak jednou do týdne,“ říká.

Důchodkyně nejvíce ušetří právě v létě. „Na jaře si vysázím rajčata, okurky, mrkev, cibuli a další zeleninu,“ říká Omelková, která zřejmě nejvíce utratí za mléko. „Krávu si ale kvůli tomu pořizovat nebudu,“ směje se.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika