Mládě kaluse ušatého vypadlo z hnízda vysoké borovice přímo na rušné prostranství před venkovní zahrádky pivnic a barů. Hlouček návštěvníků se snažil více než hodinu o záchranu tohoto malého opeřence.

„Už minulý týden tady vypadlo jedno mládě. Snažili jsme se podle rad ornitologů posadit ho na větev, jenže větve jsou ve výšce pěti až sedmi metrů od země. Potřebovali bychom plošinu, abychom uchránili malou sovu od útoků volně pobíhajících psů a zvědavých dětí, “ sdělila jedna z přítomných Petra Pavelková.

Sehnat pomoc ale nebylo jen tak. Série telefonátů po různých institucích skončila bezvýsledně, nikdo hovory nebral.

„Učíme naše děti, jak se mají chovat ke zvířatům a výsledek – vidíte sami. Každý od toho dává ruce pryč. Jedni nejsou v práci, jiní nemají, kam mládě zavést, další to nezajímá“ posteskl si jeden z návštěvníků zahrádky, který se záchranné akce zúčastnil.

Jedině městští strážníci se na místo přijeli podívat a nabídli pomoc. Mezitím, ale již byla malá sova přemístěna do krabice a putovala do Biosu.

Ochotný řidič, kterému nebyl lhostejný její osud, se rozhodl, že nebude nečině sedět, a pokusí se mládě zachránit. Bohužel za necelých třicet minut byl zpět.

„Stanice je zavřená, nikde nikdo. Jezdil jsem dokonce po všech veterinárních lékařích, ale nic,“ posteskl si Pavel Špit. Poslední nadějí byla záchranná stanice dravců a sov Stránské s nepřetržitým provozem. Tady nebyl žádný problém, stačil jeden telefon a malý kalous ušatý byl zachráněn.

Hana Žáčková