Obyvatele okolních domů vyděsilo, když viděli hasiče z vody vybírat těla uhynulých kachen.

„Nevěděli jsme, co se děje. Pozorovali jsme shon kolem rybníka a viděli, jak hasiči něco vytahují z vody. Byly to mrtvé kačeny. Samozřejmě že jako první nás napadlo, jestli to není ptačí chřipka,“ svěřil se se svými obavami jeden z obyvatel Poděbradovy ulice, která s rybníkem sousedí.

Rybáře a hasiče zavolal jeden z místních, který si všiml těl uhynulých ptáků na hladině vodní plochy. Podle předsedy hranické organizace Českého rybářského svazu Pavla Helíska však není důvod k obavám.

„Jedná se o běžný úkaz, který se v takových vedrech stává téměř každý rok,“ uvedl Pavel Helísek.

Ten také vysvětlil, jak k úhynu kačen došlo. „Kačeny se živí řasami a zelení ve vodě, ale při takových vedrech všechno kvasí, plynuje. Kačena se přejí, nafoukne se, navíc má na ni vliv přehřátá voda a ona jakoby omdlí. Ponoří hlavu do vody a utopí se,“ pokračoval Pavel Helísek.

Podle jeho slov dosahuje teplota vody v takovýchto vedrech až šestadvaceti stupňů. Případem se zabývá i hranický odbor životního prostředí.

„Osm uhynulých kusů kačen odvezla krajská veterinární správa Olomouc k analýze. Teď čekáme na výsledky,“ informovala Ivana Zaoralová z odboru životního prostředí na hranické radnici.