Nález mladé manžele zpočátku vyděsil, ale nakonec si zachovali klidnou hlavu a hada ulovili do zavařovací sklenice.

V úterýhada přivezli do zájmové organizace Bios v Přerově. „Byl to trochu šok. Z ničeho nic se producíroval po obýváku,“ popsala nevšední zážitek obyvatelka panelového bytu v přerovské ulici Trávník Petra Kandová.

Mladá rodina měla hlavně strach, zda se nejedná o jedovatý druh. „Nevěděli jsme, jak ho chytnout,“ svěřila mladá žena.

Za pomoci manžela se rodině nakonec podařilo asi dvaceticentimetrového plaza ulovit a umístit do zavařovací láhve s natí z ředkvičky.

„Celou dobu jsme trnuli, kdy se objeví další had. Mysleli jsme totiž, že je z exotického chovu, ze kterého utekl, a odtud k nám prolezl stupačkou,“ dodala Kandová.

Následující den žena hada spolu se svým dvouletým synem Matýskem přinesla do přerovského Střediska volného času Atlas a Bios. Zde se ho ujal vedoucí Ivo Růžička, který patří k odborníkům na problematiku plazů.

„Nalezený jedinec je mládě, pravděpodobně narozené loni koncem léta nebo počátkem podzimu. Měří 22 centimetrů. Jedná se o užovku hladkou, což je vejcoživorodý druh, takže neklade vejce jako například užovka obojková, ale rodí živá mláďata,“ dodal Růžička.

Podle jeho slov užovka obývá suché stráně, paseky a okraje lesů většinou vyšších zeměpisných poloh Evropy od nadmořské výšky asi 300 metrů.

Živí se ještěrkami a hady. Často uloví i většího jedince ještěrky, než je had sám. „Pozoruhodná je jeho dravost. Někdy uloví ještěrku za ocas, která tuto část těla díky své obranné reakci pustí. Užovka se pak musí spokojit s chyceným ocasem, zatímco ještěrka uteče,“ popsal Ivo Růžička.

Protože mají Kandovi zahradu v lokalitě rybníků u železniční trati u Předmostí, musí nalezený jedinec pocházet právě odtud.

„Objev užovky hladké této malé velikosti a navíc v nížině je ojedinělý. Přímo v našem městě se jedná dokonce o naprostý unikát,“ řekl Ivo Růžička.

Dagmar Rozkošná, Dagmar Kolomazníková