„Lidé si stěžovali, že je v Hranicích zeleně málo, a tak jsme se rozhodli náměstí vyzdobit mobilními nádobami s květinami,“ uvedl mluvčí radnice Petr Bakovský.

Podle jeho slov bude náměstí v druhé polovině května vyzdobeno celkem dvaadvaceti novými nádobami, v nichž budou vysázeny různobarevné letničky, a v několika nádobách i okrasné listnaté dřeviny.

„Vyzkoušíme, jestli se to lidem bude líbit. Jen doufáme, že se výzdoba nestane terčem vandalů,“ řekl Milan Vinkler, ředitel firmy Ekoltes, která bude zajišťovat výsadbu, údržbu a zálivky zeleně.

„Zemina bude uložena na vnitřní rošt, oddělující zásobník vody. Na povrchu nádoby je metalizovaná syntetická barva s dobrou odolností proti korozi. Nádoby budou rovnoměrně rozmístěny po celé ploše náměstí,“ upřesnila vedoucí odboru životního prostředí hranické radnice Ivana Zaoralová.

Nádoby jsou kónického tvaru, na třech kulových nožkách a uvnitř je tepelně izolační vrstva pěny pro ochranu kořenů rostlin před přehřátím. Zemina bude uložena na vnitřní rošt, oddělující zásobník vody.

Město Hranice nechalo zrekonstruovat náměstí před dvěma lety a do zkrášlení jeho vzhledu investovalo částku zhruba 50 milionů korun. „Rozmístění květinové výzdoby v mobilních nádobách je symbolickým završením této rekonstrukce,“ řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle jeho slov tím ale úpravy vzhledu historické části města zdaleka nekončí. „Chceme v rámci programu na rekonstrukci historického jádra opravit také ulici Farní, na niž jsme vyčlenili částku ve výši 5 milionů korun z městského rozpočtu,“ řekl Petr Bakovský.

Město má také zájem opravit Školní náměstí, ulici 28. října a Svatoplukovu ulici.