Právě tento týden začaly první přípravné práce. Moderní budova tak nahradí doposud prázdný a neupravený prostor uprostřed Městské památkové zóny Hranice.

Pozemek patří soukromému vlastníkovi, ten se ale k celé záležitosti nechtěl do médií vyjadřovat.

„Je to naše soukromá investice. Více to ale nebudeme komentovat," řekl majitel.

Naproti zámku se staví mulitfunkční třípodlažní důmBudování objektu v památkové zóně z hlediska odborníků žádný problém nepředstavuje.

„Vzhledem k tomu, že stavba spadá do městské památkové zóny, museli jsme na tuto věc reagovat. Stavba je ale i z tohoto pohledu povolená," řekl Přerovskému a hranickému deníku Petr Vystrčil, tajemník komise pro regeneraci památkové zóny v Hranicích.

Moderní stavba tak na doposud pustém místě nahradí dříve stojící domy, které však už byly ve velice špatném stavu. Později také následovala jejich demolice.

„Ty domy jako takové nebyly žádnou památkou, ale nacházely se právě v památkové zóně. Proto také nebránilo nic tomu, aby se zbouraly. Stavba, která tam nyní začíná, prošla veškerými náležitostmi a bude sloužit nějakému praktickému účelu. Město k tomu nemělo žádné námitky," řekl k dřívějším událostem tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Ohraničení staveniště však částečně zúžilo chodník, který je lidmi v centru města kvůli projíždějícím autům velice využívaný.

„Ten největší problém této ulice ale existuje už mezi zámkem a protějšími domy nebo horním podloubím. Tam je ten průjezd nejužší. V místech, kde stavba probíhá, mohou lidé přejít na druhou stranu cesty," dodal mluvčí Bakovský.

Průjezd prý omezí jen těžký náklad

Další dopravní komplikace ale prý alespoň zatím nehrozí.

„Průjezd bude omezený jen v případě, že budeme převážet dost těžký materiál. Větší vozidla tak na stavbu budou přijíždět ze strany od křižovatky, kde jinak platí zákaz vjezdu. Příjezd ale máme schválený už v rámci stavebního povolení," řekl stavař Miroslav Rušar.

Zednícká firma tento týden odstartovala přípravné práce.

„Ty sondy a vrty jsou hodně důležité. Člověk neví, na co narazí. Teprve pak začnou výkopové práce a bagrování. Dříve než za tři týdny to ale nebude," dodal Rušar k dalším fázím stavby.

Poměrně hustý dopravní provoz přes Masarykovo náměstí a tím pádem i kolem právě se rodící stavby souvisí i s řidiči, kteří centrum využívají jen jako zkrácení své cesty či vyhnutí se retardérům na Komenského ulici. Kontrolu takovýchto šoférů mají ve své kompetenci městští policisté. Podle slov jejich velitele Miroslava Manna v loňském roce z tohoto důvodu strážníci zastavili na tři desítky řidičů.