Nejstarší klientka tohoto zařízení si v den svých narozenin připila sklenicí šampaňského s celou řadou hostů. Mezi nimi nechyběla její nejbližší rodina, ale pravicí ji potřásl také ředitel spolu s personálem domova důchodců a přerovský primátor.

„Paní Marie Hříbková je u nás poměrně krátce, nastoupila teprve v květnu letošního roku,“ upřesnil ředitel Domova důchodců v Pavlovicích u Přerova Antonín Václavík.

Podle něho se stojednaletá oslavenkyně i přes svůj úctyhodný věk těší dobrému zdraví. „Je sice méně pohyblivá, zato hodně výřečná,“ doplnil ředitel. „Děkuji vám všem z celého srdce,“ několikrát opakovala na včerejší oslavě Marie Hříbková.

Podle ní dlouhověkost se v její rodině nevyskytovala. „Nikdo se u nás tolika let nedožil, tak nevím, proč zrovna já,“ divila se oslavenkyně, která prý na životosprávu nikdy příliš netrpěla.

„Nejradši měla bůček, klobásy a uzené maso. S oblibou si občas dala štamprličku becherovky nebo vaječného koňaku,“ vzpomněl její čtyřiašedesátiletý syn Radomír.

Marie Hříbková žila až do devětadevadesáti let sama v domku v Majetíně na Olomoucku. „Narodila jsem se ale v Grygově. Byla jsem poslední z pěti dětí a jediné děvče. Měla jsem čtyři bratry – Emila, Tonka, Frantu a Ferdinanda,“ hbitě zavzpomínala stařenka.

Do Majetína se přivdala a zároveň tam pracovala v místním JZD. Vychovala dvě děti, má čtyři vnuky, pět pravnuků a jednu nedávno narozenou prapravnučku.

Mezi její oblíbené činnosti patřila práce na zahrádce a pečení. „Ráda jsem pekla trubičky, vdolky, rolády i řezy,“ svěřila se jubilantka, která prý byla metr na pořádek. „Babička měla ráda stoprocentně uklizeno,“ vzpomněla její snacha Emílie Hříbková. „

Zeptejte se mě, jestli jsem chodila ráda tancovat,“ nadhodila stojednaletá stařenka otázku, na kterou si vzápětí sama odpověděla. „Strašně.“

Pracovnice domova důchodců o nejstarší klientce shodně řekly, že pro dobrou náladu a úsměv nechodí daleko. „Někdy dokonce vyzve sestřičky, aby jí zatancovaly,“ doplnila pracovnice sociální péče Alena Kubisová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika