„Dochází k nárůstu, ale ten je očekávaný vzhledem k návratu lidí zpátky do kolektivů. Situace rozhodně není nijak dramatická, o čemž svědčí i to, že semafor je v bílé barvě,“ uvedla v pátek krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

K šíření koronavirové nákazy dochází v tomto týdnu podle epidemioložky zejména v rámci rodin a pracovních kolektivů. Velká část infikovaných je bez příznaků.

„Trasování je stále obtížnější, protože množství kontaktu narůstá. Stále se nám to však daří a jsme úspěšní,“ popsala epidemioložka Haliřová.

Počet hospitalizovaných s Covid-19 se podle informací z prostějovské nemocnice v tomto týdnu nezvýšil.

„Aktuálně je to spíše naopak. Včera bylo hospitalizováno devět pacientů, dnes šest – tři mohli být propuštěni domů,“ sdělila v pátek mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

V Olomouckém kraji je za posledních sedm dnů největší nárůst v přepočtu na 100 tisíc obyvatel na Prostějovsku, kde je aktuálně 20 pozitivních osob na 100 tisíc.

Následuje Olomoucko se 17 nakaženými, Jesenicko s 10, Přerovsko eviduje 5 a okres Šumperk 3 potvrzené pozitivní na Covid-19 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Pro srovnání na sousedním Svitavsku je to nyní přes 55.

Hygienici proto doporučují lidem sledovat situaci a aktuální opatření v regionech, kam cestují za prací či na výlety.

„Chápu, že pro návštěvníky z jiných okresů to může být matoucí, ale situace v regionech je odlišná. Je nutné se podívat, zda tam, kam jedu, neplatí něco jiného, než je stanoveno plošně,“ doporučila Haliřová.

V Olomouckém kraji nadále platí povinnost nosit roušku v hromadné dopravě a při jednání na úřadech. Povinnost platí také při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízení.

Od začátku nového školního roku v Olomouckém kraji nepřibyla další škola, kde by výuku zkomplikoval výskyt koronaviru. V základní škole v Horní Moštěnici byl start výuky odložen na 8. září. Kvůli jednomu pozitivnímu skončil v karanténě celý pedagogický sbor.

Od počátku epidemie do pátečního dopoledne evidovala Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje celkem 1318 případů koronavirové nákazy, 1116 nemocných se vyléčilo. V Olomouckém kraji zemřelo v souvislosti s covidem 26 osob.