Lidí bez práce bylo v listopadu o 159 více než v předchozím období. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 11,4 procent a je třetí nejvyšší v kraji. Hůř je na tom jen Jesenicko a Šumpersko.

Ani v prosinci se přitom podle analytiků nedá očekávat zlepšení.

„Pokud se chtějí zaměstnavatelé s někým rozloučit, učiní tak obvykle ke 31. prosinci,“ vysvětluje příčiny nepříznivého trendu analytik Bedřich Šenvajc z přerovského Úřadu práce.

Podle něj se během léta i celý podzim nezaměstnanost držela slušně. Obrat nastal až v listopadu.

„Nově se u nás zaevidovalo na 899 lidí, což je o 273 více než minulý měsíc a o 117 více než loni. Meziročně tak došlo ke zvýšení o 15 procent,“ řekl. Na jedno pracovní místo nyní na Přerovsku připadne až 31 uchazečů.

Důvod k jásotu nemají zejména lidé s nízkou kvalifikací. Poklesla poptávka jak po dělnících v průmyslové sféře, tak i stavebnících nebo řidičích motorových vozidel. Naproti tomu zaměstnavatelé stále shánějí obchodní zástupce a nebo pracovníky do sféry služeb.

Na úřad práce se přišlo v listopadu zaevidovat nejvíce nekvalifikovaných dělníků – a to 177, z toho bylo 93 pracovníků, kteří pomáhali při čištění a úklidu města.

Do evidence se přihlásilo také 44 prodavaček, 41 zedníků a 29 řidičů motorových vozidel. Problém sehnat práci mají i kuchaři, kovodělníci a zámečníci. Ve frontě na úřadu práce se ocitly také osoby samostatně výdělečně činné.

Dobrou zprávou je, že po novém roce žádný z velkých zaměstnavatelů na Přerovsku nechystá hromadné propouštění. „Tyto signály nemáme. Pokud lidé z nějaké firmy odcházejí, tak v menším počtu. V listopadu už několik propouštělo, ale většinou v počtu čtyř až pěti zaměstnanců,“ konstatoval Šenvajc.

Výpovědi avizovali hasiči, policisté i lékaři

Kvůli škrtům mezd státních zaměstnanců avizovali již dříve například hasiči nebo policisté odchod. Ve hře jsou i výpovědi lékařů přerovské nemocnice.

„Jdu se přihlásit na Úřad práce,“ nechal se před časem slyšet například přerovský policejní šéf Josef Drábek.

„Objem mzdových prostředků se v příštím roce sníží o deset procent. Zatím se nepotvrdily informace o masovém odchodu lidí, ale nálada je špatná. Zatímco v průměru od nás ročně odchází pět procent lidí, teď je to od osmi do desíti procent, “ dodal také ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.

Zeštíhlení čeká v příštím roce i přerovský magistrát.

„Podle tajemníka města by měly kvůli reorganizaci odejít na dvě desítky lidí. Změny ale nastanou až ve druhé polovině příštího roku, ne hned po Novém roce,“ řekl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.