Těchto dvanáct vesměs místních občanů Bělotína bude mít po dobu dvou let na starost údržbu obecních statků, zeleně, chodníků či zahrad a parků. V nadcházející zimě se samozřejmě budou starat také o odklízení sněhu.

„Romové mají se sháněním práce obecně velké problémy. My se snažíme zaměstnávat dlouhodobě nejen naše obyvatele, ale třeba i další lidi evidovaných na Úřadu práce, kteří pocházejí například z vedlejší obce Polom nebo i z Hranic. Momentálně máme třiatřicet pracovníků, z toho je osmnáct Romů,“ uvedl starosta Bělotína Eduard Kavala.

Podle jeho slov je tato aktivní spolupráce zároveň jedinou cestou, jak situaci mezi většinovými a minoritními občany řešit. Chce tak zároveň předejít podobným záležitostem, s nimiž se v současných týdnech potýkají například obyvatelé Šluknovska.

Dlouhá cesta

Bělotín o finanční podporu v rámci programu Lidské zdroje a zaměstnanost zažádal už před rokem a půl. Až nyní se však celý projekt podařilo dovést do úspěšného konce.

„Mám radost, že ten projekt vyšel, i když vyhodnocení trvalo tak dlouho. Určitě s tím budou spojeny i jisté starosti,“ dodal Kavala.

Noví pracovníci sice měli být zaměstnáni už od začátku tohoto měsíce, nakonec ale došlo k několikadenní prodlevě.

„Pracovní místa v Bělotíně vznikla 10.října, tedy s týdenním zpožděním. Čekalo se na vyjádření Ministerstva práce a sociálních věcí, které posoudilo veřejnou podporu,“ uvedla projektová manažerka Marcela Tomášová z Hranické rozvojové agentury. Tomášová také uvedla, že pod správu nových zaměstnanců spadá také obec Nejdek a Lučice.

Podle bělotínského starosty však krátké zdržení vůbec nehraje roli. „Šlo jen provozní záležitost. Když jsme počkali jeden a půl roku, nebyl pro nás problém vydržet ještě čtrnáct dní,“ konstatoval Kavala.

Budou řídit i traktor

Mimo tu samotnou pracovní činnost na pracovníky čekají také rekvalifikační kurzy, které souvisí s vykonávanou prací. „Měli by být proškolení a vědět, jak se to či ono používá. Chceme tak předejít zbytečným úrazům či komplikacím. Dva nebo tři lidé si udělali také řidičské oprávnění na traktor,“ dodala manažerka projektu.

Kavala i Tomášová potvrdili, že účastníci budou navštěvovat také školení na finanční a ekonomickou gramotnost, aby věděli, jak úsporně nakládat s finančními prostředky. Kurzy i mzdy zaměstnanců jsou financovány právě z dotací zmíněného programu. Všichni zainteresovaní prý na připravované kurzy vyjádřili pozitivní reakce.

Dostanou i bydlení

Pracovní místa však nejsou jedinou záležitostí, kterou Kavala v souvislosti s místními Romy zamýšlí. Asi čtyři kilometry od Bělotína směrem na obec Nejdek pro ně nechal za obecní peníze opravit byty, které byly v posledních letech poničeny povodněmi. Veškeré interní vybavení je pak záležitostí výhradně budoucích obyvatel těchto bytů.

„Určitě jsme rádi jak za poskytnutou práci, tak i za bydlení. To, že máme nyní stálou práci, bereme jako velkou výhodu,“ řekla nová zaměstnankyně obce Božena Ferencová, která se s ostatními čtyřmi členy své rodiny bude brzy stěhovat do nového.

„Náklady jsme samozřejmě řešili i určitou půjčkou ze státního rozpočtu, tu ale musíme vrátit. Počítáme s tím, že se nám náklady částečně vrátí z nájemného. I když zatím přesně nevím, jak vysoké to nájemné bude,“ řekl Kavala.

„Samozřejmě to není žádný čínský skok. Ale ať si o tom myslí kdo chce, co chce, podle mě je to prostě jediná cesta k tomu, abychom prožili normální život bez komplikací. V dědině, kde stojí sto po zuby ozbrojených chlapů, bych žít nechtěl,“ poukázal Kavala na problémy, které musejí řešit obyvatelé některých dalších částí republiky. Možná také proto pojmenovali v Bělotíně projekt příznačným sloganem „Chceme společně žít a pracovat.“