V nejhůře zasažených Troubkách nad Bečvou se už jednání pohnula vpřed a kromě již zbudovaného selského valu je hotový i projekt na prstencové ohrázování obce.

„Staronová selská hráz je už od podzimu hotová. Dodatečně teď ale žádáme o stavební povolení,“ shrnul starosta Troubek nad Bečvou Radek Brázda.

Těsně po povodních začali pracovníci Povodí Moravy navážet na místo původního valu zeminu. Stavba vlastní selské hráze pak trvala od srpna do konce října loňského roku. Je vysoká 1,2 metru a v nejvyšším místě má téměř dva metry.

Rozlitou řeku v Troubkách může podle odborníků zastavit také prstencové ohrázování. Projektovou dokumentaci na tuto stavbu má již Povodí Moravy hotovou.

„Takový způsob ohrázování obec účinně ochrání,“ je přesvědčen Jiří Zedníček z Povodí Moravy.

Další možností je i rozvolnění hrází na pravém břehu Bečvy tak, aby se voda vylévala do polí a lesů, aniž by kohokoliv ohrozila.

Troubkám by ale podle starosty Brázdy pomohlo i zbudování hrází v okolních obcích – například v Henčlově, Rokytnici nebo přímo v Přerově.

„Komise, která se zabývá protipovodňovými opatřeními, si teď dala za úkol zjistit vlastníky původních selských valů, jež by bylo možné obnovit,“ řekl.

Přerov: Projekty máme, peníze ne

Projekty máme, ale čekáme na příslib dotace z evropských fondů. Tak by se dala popsat situace v Přerově, kam se loni v květnu přihnala padesátiletá voda a zpustošila hlavně okolí hotelu Jana, zahrádky u nemocnice a místní části – například Kozlovice.

„Navrhli jsme zbudovat zídku na nábřeží Edvarda Beneše, která by ochránila tuto část města. Součástí opatření je i kompletní informační systém. Má monitorovat výšku hladiny řeky Bečvy v místech přemostění a instalované kamery se zaměří na průtok pod mosty,“ shrnul Jaromír Dvořák, vedoucí specializovaného pracoviště ochrany a krizového řízení magistrátu v Přerově.

Primátor navíc obdržel požadavek, aby město zakoupilo mobilní velkokapacitní čerpací stanici, včetně vybavení.

„Zastupitelstvo už schválilo částku 1 milion 200 tisíc na její nákup,“ konstatoval vedoucí odboru rozvoje města Pavel Gala.

Projekt na stavbu zídky na nábřeží Edvarda Beneše nyní připravuje brněnská firma.

Co ochranu Přerova před povodněmi stále brzdí, je nejistota v otázce poskytnutí dotace.

„Stále nevíme, jestli bude vyhlášena výzva operačního programu životního prostředí. Na zbudování protipovodňových opatření žádáme o dotaci z evropských fondů v řádech milionů korun,“ vysvětlila Hana Mikulová z odboru rozvoje města.

Hranicím by pomohlo i zvýšení hrází

Na klíčovou stavbu suchého poldru v Teplicích nad Bečvou, která je nejúčinnější ochranou před stoletou vodou, se zatím čeká.

„Ministr zemědělství na své návštěvě města uvedl, že je nutné zahájit vážná jednání s vlastníky pozemků pro stavbu poldru,“ řekl zástupce hranické starostky Miroslav Wildner.

Hranicím by podle něj pomohla i dílčí opatření.

„Například zvýšení hrází v ulicích Kropáčova a sadu Čsl. Legií. Poklesu hladiny řeky by pomohlo i otevření třetích vrat jezu,“ uzavřel.