Celkem 116 vojáků se do České republiky přepraví letecky postupně v šesti rotacích.

První vojáci přistáli na bochořském letišti už v pondělí 17. března, zbytek se vrací dnes.

Do Kosova odletěla záložní rota na začátku letošního února na základě požadavku velitele mnohonárodnostního uskupení Střed.

Čeští vojáci posílili jednotky tohoto uskupení v Kosovu a spolupodíleli se na řešení složité situace po vyhlášení nezávislosti samostatného Kosovského státu.

„Po příletu 6. února a seznámení se s prostorem nasazení začala rota plnit operační úkol, kterým bylo udržování klidného a bezpečného prostředí v určeném prostoru,“ uvedla Andrea Langerová, mluvčí 12. kontingentu KFOR.

Rota byla nasazena v situacích vyžadujících zvládání davu při demonstracích na provincionálních přechodech Kosova se Srbskem.

Čeští vojáci denně působili na přechodu Gate - 4 a monitorovali situaci a plnili řadu dalších úkolů. Operační nasazení záložní roty bylo ukončeno v pátek 14. února.

V sobotu se vojáci přesunuli na základnu Šajkovac ze švédského Campu Victoria, kde byli dislokováni. „Po návratu budeme pokračovat ve výcviku na zvládání davu a v patrolování.

Čeká nás minimálně jeden týden v měsíci cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, ostatní cvičení probíhá v posádce,“ sdělil velitel záložní roty kapitán Ivo Dvořák.