Přes týden zastává post průvodce starosta obce Ladislav Lesák, o víkendu jednotliví zastupitelé. „Nápad vytvořit muzeum vznikl už za minulého vedení, které se rozhodovalo, co udělat se starou školou a jejími prostorami, které spadly do vlastnictví obce," vypráví Ladislav Lesák.

Ve dvou bývalých třídách tak mají návštěvníci možnost navštívit buď výstavu řemesel, které v Býškovicích dříve byly.

„Býškovice napříč stoletími je místnost, kde uchováváme předměty pro řemesla jako byl sedlák, bednář, kovář, kolář nebo švec. Najdeme tady i spoustu dobových a vzpomínkových věcí jako jsou staré žehličky, kolovrátek, starou pračku, odstředivku na mléko nebo medomed. Touto místností chceme ukázat, jak se v Býškovicích dříve žilo," jmenuje dále.

Samozřejmostí je, že si veškeré exponáty mohou lidé osahat a popřípadě zkusit. Sám starosta se pousmívá nad tím, když nějakému malému dítěti ukazuje, jak se pracovalo například s pračkou.

„Dnes už je vše na elektriku a děti nemají pojem o tom, jak jsme to dříve dělali. Když se na ty věci dívají, tak neví, kam je zařadit," vysvětluje.

„Druhá místnost je věnována Bohumilu Závadovi, což byl býškovický rodák. Bojoval v první světové válce, po ní se stal generálem a velel ve Vysokém Mýtě pluku Aloise Jiráska, který byl jeho dobrým přítelem," povídá se zaujetím starosta.

Osud generála byl ve druhé světové válce tragický. Dva a půl roku ho drželi nacisté ve vězení, vyslýchali jej, drželi na samotce a v cele smrti, než ho nakonec roku 1942 v Berlíně popravili.

„Máme zde originál dopisu, který den před svou popravou poslal manželce. Je to velmi citlivé a dojemné, jakým způsobem se s ní loučí," přibližuje starosta.

Na nezájem návštěvníku si Ladislav Lesák nemůže stěžovat.

„Za poslední dva měsíce k nám zavítalo kolem 150 lidí. Musím se ale přiznat, že jsem čekal větší zájem díky Velké letní soutěži s minimuzei, kterou vyhlásila Místní akční skupina Hranicko," uzavírá vyprávění o Místním muzeem v Býškovicích starosta Ladislav Lesák.

Místní muzeum

Adresa: Býškovice 76

Telefon: 775 702 688

Otevírací doba: pátek 10 až 12 hodin, 14 až 16 hodin, neděle 16 až 18 hodin, nebo po telefonické domluvě