O tom, že příprava lahodné kávy je mimořádný obřad, přesvědčil návštěvníky Roman Prokeš ze Studia Bez kliky a odborník na kávu Lukáš Sazima, kteří Prvorepublikovou kafírnou provázeli.

Nejvíce návštěvníky zaujalo samotné pražení.

„Kávová zrna pražíme na sto let staré ruční pražičce. Ukazujeme, jakým způsobem dochází k proměně zeleného zrna na hnědé, které všichni známe. Pražení se nedá uspěchat a na druhou stranu nesmí být tento proces příliš pomalý,“ prozradil Roman Prokeš, jehož Studio Bez Kliky se svou C. a K. polní pražírnou a kafírnou objíždí hrady, poutě i jarmarky.

Zatímco Roman Prokeš měl na starost tu praktickou část, kavárník Lukáš Sazima se věnoval teorii. Návštěvníkům o kávě především povídal. Seznámil je se správnou přípravou a poradil, kterou kávu si koupit a které se raději vyhnout.

„Doporučoval bych kávu nakupovat u malých pražíren nebo v malých kavárnách. Tam mají lidé záruku, že je káva vždy čerstvá a kvalitní,“ poradil Lukáš Sazima.

Podle něj bysme se měli vyhnout pití českého turka, což je klasická mletá zrnková káva spařená horkou vodou.

„Tím, jak se lógr dlouho extrahuje, se z něj uvolňují třísloviny a škodlivé akrylamidy, což je rakovinotvorná látka. Spíš bych doporučil překapávanou kávu, espresso nebo french press. Nyní před Vánoci to může být i vhodný dárek,“ doplnil s úsměvem odborník na kávu.