Slavnostní otevření se tak místo června přesouvá na Hustopečské dny, které se uskuteční 28. až 30. srpna.

„Pokud by to jen trochu vyšlo, rádi bychom oslovili nějakou hudební hvězdu této akce, aby nám muzeum slavnostně pokřtila. Bude tady hrát Mňága a Žďorp, ti by se mi líbili, ale zda to klapne, je zatím ve hvězdách," pověděl dále.

Parádní zvukový systém

Prozatím se v muzeu instaluje audio a video vybavení, zajímavá bude především 3D projekce a zvukový systém DOLBY ATMOS, který je horkou novinkou na trhu.

„Zatím se v něm promítá pouze v jednom sále v Šantovce, ale začíná se prosazovat i jako ozvučení obýváků a menších sálů. Přidává totiž další kanály, které mají hrát ze stropu, anebo tak jako tomu bude v Hustopečích, kdy je na přední bedny osazen shora další pár reproduktorů, který k posluchači vysílá zvuk odrazem od stropu. Jiné je taky kódování. V klasickém domácím kině byly jednotlivé stopy jasně rozděleny, nyní si sám dekódovací systém podle parametrů sálu vybere, který reproduktor přehraje ten který zvukový efekt," vysvětlil.

Do muzea se už převezly také první klávesové nástroje a exponáty.

„Máme hotovou komplet vizualizaci, už víme, jak bude muzeum vypadat, obě místnosti v hustopečském zámku jsou zrekonstruované, teď už finišujeme," pověděl dále.

Plakáty i zkušebna

Filmové a hudební muzeum slibuje fanouškům místní scény bohatý výběr. Čeká je zde například zesilovač vzpomínek či hvězdné nebe místních muzikantů, kde budou moci sami lidé dopisovat své tipy, koho oni považují za největší regionální hudební hvězdu. Rocková scéna bude připomenuta ve formě velké plakátovací plochy, kde návštěvníci najdou výstřižky z novin, plakáty a průhledy s demokazetami či singly. Atmosféru garážových zkušeben zase připomene stěna složená z proložek na vajíčka.

Folklor

Na sedmdesáti metrech čtverečních nebude chybět ani místní folklór. Lidé si prohlédnou mundúry dechovky či nejstarší stejnokroje Hranického dětského pěveckého sboru. Dále si budou moci zahrát na xylofon či teremin, speciální elektromagnetický nástroj, který vyluzuje zvuk podle pohybu lidské ruky v prostoru, tedy bez jakéhokoliv dotyku.

Muzeum prostě obsáhne vše, co tým zapálených lidí zpracoval. Od nejstarších materiálu až po ty nejnovější.

„Představíme zde významné místní hudebníky jako je třeba Rudolf Heider, Vítězslav Tugendlieb, nebo třeba pěvecký sbor Jurik, který byl v třicátých letech minulého století na zájezdu v Turecku jako úplně první český sbor. Nesmí zde chybět bigbeatové kapely, hustopečská dechovka, ale i chrámový sbor, pro který tvořil skladatel František Šimíček," vyjmenoval zajímavé interprety z Hranicka František Kopecký.

Raritní hudební ukázky

K dispozici bude také počítač pro volné prohlížení starých i nových videozáznamů, původně plánovanou, a bohužel finančně náročnou, technologii audio průvodce nahradí možnost poslechnout si související hudební ukázky na vlastním mobilním telefonu.

„Návštěvník se přes mobil připojí na bezplatnou wi-fi síť a najede si na jednoduchý web, kde budou ukázky seřazeny podle čísel stejně jako exponáty. Na své nebo zapůjčené sluchátka si tak během prohlídky muzea bude moci poslechnout raritní hudební ukázky," doplnil Kopecký

Ačkoliv se slavnostní otevření plánuje až na konec srpna, lidé si muzeum budou moci prohlédnout v rámci návštěvy hustopečského zámku už koncem července.

Za menší zdržení může náročnost rekonstrukce a příprava podkladů jak pro muzeum v Hustopečích nad Bečvou, tak Pamětní síň Bedřicha Smetany v Týně nad Bečvou, které se otevřelo v sobotu 27. června.

„Vím, že se muzeum připravuje už opravdu dlouho, ale posbírat od pamětníků různé zajímavosti, nechat badatele dopsat skutečně zasvěcené studie některých skladatelů a interpretů prostě vyžaduje svůj čas. Věřím ale, že to bude stát za to," přislíbil František Kopecký.