„Velice nás těšilo, že již při zdobení se u Kraslicovníku zastavovali lidé nejen z Hranic, ale i z jiných měst, a říkali, že se jim to líbí, že nic podobného nikde neviděli,“ neskrývá nadšení ředitelka Městských kulturních zařízení (MKZ) Naďa Jandová.

Kraslicovník letos pracovnice MKZ zdobily více než deset hodin. Není divu, na větve stromu musely připevnit 3588 kusů velikonočních vajíček, které lidé z Hranic dodali.

„Dnes mi kolegyně říkala, že ke stromu chodily maminky s dětmi, a hledaly na něm jejich kraslice. Je potřeba si uvědomit, že právě bez přispění místních škol, školek, spolků a jednotlivců bychom Kraslicovník nikdy neměli,“ řekla Naďa Jandová.

„Jedná se v podstatě o takový projekt Hranice Hranicím, lidé lidem,“ doplnila.

Kraslicemi přispěly nejen všechny školky a základní školy, ale také Střední průmyslová škola a Střední lesnická škola. Zapojily se však i Dětské centrum Hranice, Centrum U kocoura Mikeše, Centrum Jitřenka nebo Charita Hranice.

Z ostrůvku rybníku Kuchyňka vrba zmizela v úterý 6. března 2018
Nová vrba na Kuchyňce? Na ostrůvku vysadíme co největší, slibují rybáři

Letos doputoval z Bělotína

Velikonoční strom letos na hranické náměstí doputoval z Bělotína.

„V předchozích dvou letech darovala strom Střítež nad Ludinou, ale protože jim už stromy došly, tak jsme se tentokrát obrátili na obec Bělotín. Jsme vděční, že nám pan starosta Eduard Kavala tuto olši ochotně věnoval,“ uvedla ředitelka MKZ.

„Je to dobrý nápad. Hlavně se mi líbí, že je do výzdoby zapojována široká veřejnost. Myšlenka, že když to tu lidi chtějí mít hezké, tak k tomu mohou sami také přispět, je mi blízká," zhodnotila Kraslicovník kolemjdoucí Šárka Černocká.

Velikonoce a příchod jara v Hranicích ale nebudou jen o Kraslicovníku. V sobotu 24. března od dvou hodin proběhne na náměstí kulturní akce Vítání jara. Ta bude zakončena průvodem, který podle starého lidového zvyku vynese Mořenu a vhodí ji do Bečvy. 

autor: David Král

Nová kniha hranického vojenského historika Václava Bednáře se jmenuje Hranické mauzoleum obětí první světové války.   Foto: archiv Deníku
Hranické mauzoleum považuji za zcela unikátní pohřebiště