Zatímco od počátku ledna do konce června loňského roku zaznamenali policisté na Přerovsku 355 nehod, letos jich je za stejné období 391, tedy o 36 více. Nehodovost přitom vzrostla i v okolních regionech – nejvíce na Šumpersku a Prostějovsku. Méně havárií je jen na Olomoucku.

„Zatímco v minulém roce bylo na Přerovsku usmrceno šest osob, v letošním roce pět. Počet těžce zraněných je srovnatelný, loni i letos jich bylo stejně – tedy třicet pět. O dvacet osm, tedy sto devět, je naproti tomu lehce zraněných,“ upřesnil Dušan Pečený, vedoucí odboru dopravní policie Krajského ředitelství v Olomouci. Povzbudivou zprávou je, že ve srovnání s loňskem klesl počet dopravních přestupků.

Boural, protože se skláněl k mobilu

První prázdninové dny nejsou pro řidiče na Přerovsku šťastným obdobím. Počátkem července zahynul při tragické havárii u Lipníku nad Bečvou řidič osobního auta, vážná dopravní nehoda se stala také minulý pátek mezi Lipníkem a Týnem nad Bečvou.

„Dvacetiletý řidič škody felicie jel ve směru od Lipníku na Týn nad Bečvou a asi čtyři sta metrů před obcí se nevěnoval řízení, protože se skláněl k mobilnímu telefonu,“ popsala přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Auto se však dostalo do protisměru zrovna v době, kdy tudy projížděla dodávka.

„Mezi oběma vozy došlo ke střetu, při němž řidič škodovky utrpěl těžké zranění. Záchranka ho převezla do hranické nemocnice a doba léčení se u něj odhaduje na šest měsíců,“ doplnila.

Na místě této nehody byli i další dva lehce zranění – devětačtyřicetiletý řidič dodávky, u kterého lékaři odhadují dobu zotavení na čtyři až pět týdnů, a také jeho spolujezdkyně.

„Ta byla letecky transportována do olomoucké fakultní nemocnice, utrpěla ale jen lehké zranění a v současné době je zde hospitalizována,“ doplnila mluvčí.

V horku hrozí mikrospánek

Řidiči by si podle policistů měli dávat v létě pozor na únavu z horka, která může mít za následek snížení pozornosti.

„Lidé na delších cestách jsou teď více nervózní a řidičům hrozí mikrospánek. Častým jevem je i požívání alkoholu před jízdou,“ řekla Zajícová. Obezřetnost se vyplatí i v případě svátečních řidičů, kteří auto běžně nepoužívají a vyrážejí s ním pouze v létě na dovolenou.

„Nejčastější příčinou nehod je nedání přednosti v jízdě, rychlost a nepozornost. V letních měsících jsou častější také nehody s cyklisty či motorkáři,“ uzavřela mluvčí.