V okresním kole ankety nasbíral na Olomoucku nejvíce hlasů strom z Troubelic, čtenáři na Prostějovsku vybrali jako nejkrásnější jehličnan ve Vranovicích-Kelčicích, anketu na Přerovsku a Hranicku vyhrál strom z Přerova a ze Šumperska a Jesenicka poslali čtenáři do krajského hlasování vánoční ozdobu náměstí v Mohelnici

Krasavec z Přerova dal zabrat

Čtrnáct metrů vysokou jedli douglasku daroval městu Vladimír Hýsek z Troubek. Pracovníkům technických služeb v Přerově dal letošní převoz vánočního stromu pořádně zabrat.

„Největší komplikace vznikly při kácení, kdy jsme zjistili, že při zaparkování velkého jeřábu nemáme tolik prostoru, kolik bychom potřebovali. Jeřábník si musel hodně najet do komunikace a bylo nutné celou cestu uzavřít. Strom jsme také museli na poslední chvíli zkrátit, abychom se dostali do šíře vozovky a bezpečně s ním projeli,“ popsal náročné přípravy na cestu už dříve Aleš Hrobár z Technických služeb města Přerova. Jedle douglaska byla zkrácena ze šestnácti metrů na čtrnáct.

I převoz byl komplikovanější. „Pod podjezdy jsme se nevlezli, protože nám to nedovolila výška, ale našli jsme si druhou alternativu, abychom se jim vyhnuli, takže jsme přijeli z Moštěnské ulice. Trasa vedla z Troubek do Vlkoše, pak směrem na Říkovice a po hlavní komunikaci na 9. května, odkud jsme se kolem Alberta napojili na Komenského a Palackého ulici, protože je zde nejširší cesta. Urazili jsme necelých třicet kilometrů,“ dodal po převozu.

Nádherně rostlou jedli douglasku, jejíž sazenice pochází až z daleké Kanady, daroval Přerovu Vladimír Hýsek z Troubek. „Sazenici mi dal kamarád, který ji dostal přímo z Kanady. Kanadskou jedli jsem zasadil před domem rok po ničivých povodních - v roce 1998. V posledních letech mám ale kvůli vichřicím, které řádí čím dál více, obavy, aby se strom nezlomil a neponičil dům. Proto jsem se rozhodl jej darovat městu,“ sdělil Vladimír Hýsek.

Z těchto nazdobených krasavců nyní můžete vybrat vánočního jehličnatého krále Olomouckého kraje. Hlasovat v krajském kole lze v naší anketě až do 16. prosince 20 hodin. Všichni krajští vítězové se poté utkají o celostátní titul a cenu ve výši téměř čtvrt milionu korun pro svou obec či město. Prohlédnout všechny soutěžící si můžete v naší galerii či na videu, hlasovat můžete níže.


Nahrává se anketa ...

Vánoční poutákZdroj: Redakce