Letošní hlavní ingrediencí pro výrobu koláčů byl kokos a kakao. Stoly se prohýbaly nejen pod voňavými výtvory místních žen, ale objevily se zde recepty i z nedalekého Bělotína a Skaličky. „Mým favoritem je jednoznačně jedenáctka. Je v něm i karamel a ten miluji,“ prozradila jedna z návštěvnic Karla Hilscherová z Hranic.

O vítězi rozhodovali samotní návštěvníci, kteří postupně degustovali jednotlivé druhy lákavých moučníků, rolád, řezů a voňavé pálenky a přidělovali jim body. Nelehký úkol rozhodně měli porotci, kteří určovali vítěze o nejlepší pálenku. Vybrat z dvaceti pěti druhů nebylo vůbec jednoduché. Porotci hodnotili vůni i chuť.

„Zatím stíhám ochutnat všechny druhy. Mým favoritem je prozatím šestka,“ uvedl pravidelný návštěvník soutěže Zdeněk Kübel, který přijel z Příbora. Největší zastoupení v soutěži měly slivovice z trnek, jablek a hrušek. „Do soutěže dali všichni to nejlepší, co doma měli,“ řekla s úsměvem jedna z pořadatelek Eva Zamazalová.

Soutěž si v obci získává každoročně na větší oblibě. „Rok co rok chodí více lidí. Zajišťujeme i kulturní program a to taky naláká,“ konstatovala Eva Zamazalová. O letošní vystoupení se postaraly mažoretky Panenky z Hranic a obrovský aplaus sklidila i břišní tanečnice.

Součástí soutěže byla i výstava vánočních věnců, svícnů a dekorací, které vyrobily místní ženy v kurzech pod vedením Jiřiny Vlasákové.

Vítězství si nakonec odnesly dvě ženy ze Špiček. Z titulu O špičkový koláč se může těšit Jarmila Pajdlová a nejlepší slivovici má doma Jana Schneiderová.