Dopis jednoho z vděčných pacientů byl na počátku triumfu zdravotní sestry Věry Hradilové z chirurgické ambulance přerovské nemocnice, která zvítězila v soutěži Sestra roku 2007.

Trofej spolu s kyticí předal tento týden oceněné sestřičce během slavnostního ceremoniálu na pražském Žofíně ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Předávání cen se zúčastnila i manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová, pod jejíž záštitou se soutěž každoročně koná.

„Konkurence byla velká a o to více mě těší, že jsem v ní obstála. Vůbec jsem nevěřila, že bych mohla titul získat,“ říká Věra Hradilová, která ve zdravotnictví pracuje už více než třicet let. Mezi třemi žhavými adepty na prvenství byla totiž i zdravotní sestra ze specializovaného pracoviště IKEM, která zachránila život čtyřleté dívce.

To, co sestřičce z přerovské chirurgie asi nejvíce pomohlo k získání ocenění, byl dopis jednoho z pacientů.

„Prodělal jsem operaci rakoviny tlustého střeva a tato dobrá duše mi pomohla zapojit se zpátky do normálního života,“ líčí invalidní důchodce z Lipníku nad Bečvou Josef Matoušek.Věra Hradilová už totiž šestnáct let vede takzvanou poradnu pro stomiky a věnuje se pacientům odkázaným z různých zdravotních důvodů na život s vývodem.

„Naučila mě, jak se stomií zacházet, takže jsem tuto věc po čase přestal pociťovat jako handicap a vrátil se do normálního života. Pomohlo mi to hlavně po psychické stránce,“ řekl Matoušek.

Ten se o práci přerovské zdravotní sestry rozhodl napsat článek a upozornit na ni odborníky. A jak vnímá ocenění zdravotní sestřička z Přerova?
„Myslela jsem si, že můj příběh nemůže nikoho zaujmout. Pak se ale dostavila vlna radosti. Možná to zní nadneseně, ale cítím to jako odměnu za celoživotní práci a přála bych ten pocit zažít všem zdravotním sestrám, “ řekla Věra Hradilová.

Podle jejích slov je pro pacienty stomiky často nejdůležitějším momentem vyrovnat se psychicky se zdravotními problémy a velkou roli hraje i vhodně zvolená pomůcka.