Ve svařování plamenem, které patří k těm nejobtížnějším způsobům svařování, neměl v národním klání o Zlatý pohár Linde z celé České republiky kvalitnějšího protivníka. Jakub Horáček je přitom držitelem tohoto oprávnění teprve od ledna.

Jeho talent v něm už loni v listopadu, krátce po nástupu do kurzu svařování, rozpoznal mistr odborné výchovy hranické SPŠ a instruktor a technolog svařování Zdeněk Otáhal.

„U plamene je to opravdu jedna z nejtěžších metod svařování, takže když se objeví kluk, který je dobrý, tak je to hodně dobré. Jakuba jsem si vytipoval hned u toho základního kurzu. Za ta léta praxe tak nějak už poznám, kdo bude dobrý, a už po týdnu jsem mu řekl, že pojedeme na soutěž. On tomu ale moc nevěřil,“ zavzpomínal s úsměvem Zdeněk Otáhal.

Na 23. ročníku mezinárodní soutěže žáků středních škol se ve Frýdku-Místku sešla více jak stovka účastníků, mezi kterými byli také studenti ze Slovenska, Bulharska, Ukrajiny a Němci. Jakub soutěžil v národní části. Co vše musel zvládnout, aby se stal jedničkou České republiky?

„Svařovali jsme tupé plechy, poloha svislá a pak tam byly dva testy z teorie. Výhru jsem ale nečekal vůbec. Jak jsem trénoval tady v dílnách, dařilo se mi mnohem více než potom na soutěži. Přeci jen tam svoje dělá nervozita a všechno to okolo,“ popsal s úsměvem Jakub, který i přes své pochyby stanul na příčce nejvyšší.

Tím ale úspěch hranické průmyslové školy na této soutěži nekončí. Na bednu se postavil také Petr Velička. Ten získal v národní části 3. místo ve svařování elektrickým obloukem.

„I tohle je obrovský úspěch. Byla tam konkurence padesáti studentů, takže je to skvělý výsledek,“ doplnil na závěr mistr odborné výchovy SPŠ Hranice a instruktor a technolog svařování Zdeněk Otáhal.