Poukazují na to, že sezónní předpověď je stále velmi problematická a stejně tak jsou opatrnější se spojováním případné „ledové“ doby s Golfským proudem.

„Klimatické předpovědi na čtvrtletí neděláme a sezónní předpovědi, které jsou, z nich se nic takového určit nedá. V předpovídání toho, jaká nás čeká zima, bych byl v říjnu velmi opatrný, v podstatě se to s takovým časovým odstupem zodpovědně udělat nedá,“ reagoval na zprávy o blížícím se „ledovém“ období Roman Volný, vedoucí regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Spojování případné třeskuté zimy se zpomalením Golfského proudu?

„Nikdo neprokázal, že došlo k výraznému zeslabení Golfského proudu. Je to velmi závažné tvrzení,“ poznamenal Roman Volný.

Podle polského vědce však jeho rychlost v posledních letech klesla na polovinu, a tak do Evropy přinese citelně méně vody prohřáté z tropů. Té potom není dost, aby vyvážila chladné větry z Arktidy.

Podle Volného se takto zima předpovědět nedá.

„S velkou pravděpodobností se dočkáme mrazivých dnů, může to být i souvislejší období. Může se stát, že teploty poklesnou pod třicet stupňů, i když v posledních letech nebyly až tak mrazivé zimy, ale zase bylo více sněhu. Každopádně v říjnu tvrdit, že nás čeká nejchladnější zima za posledních tisíc let, je nešťastné. Zajímalo by mne také, kterých tisíc let je myšleno, protože tak dlouho se spolehlivé záznamy nevedou a předpovídat 21. tisíciletí je hloupost,“ dodal.

Nejchladnější zima za sto let - to by byl průšvih

I kdyby byla nadcházející zima nejchladnější za posledních sto let, byl by to podle tuzemských meteorologů pěkný „průšvih“.

„Měli bychom si občas připomínat katastrofálně mrazivou zimu v letech1928/1929, kdy klesaly minimální teploty v únoru pod –40 st C. a denně umírali lidé z důvodu umrznutí. Představme si v těchto mrazech třeba dopravní zácpu na D1 …,“ reagovali ve čtvrtek odborníci z ČHMÚ.

Je tedy katastrofálně mrazivá zima v tomto a příštím roce absolutně vyloučena?

„Určitě ne – nikdo nemůže absolutně vyloučit nějakou událost, byť vzácně se opakující. Ale můžeme alespoň poukázat na určitý rozpor v tvrzení pana Kowalewského: Severní Atlantský oceán je v současné době podle družicových měření stále teplejší než je normál, což nesouhlasí s údajným zeslabením přenosu tepla od tropických šířek. Navíc byl publikován i článek, podle něhož za teplejší zimy v západní Evropě může spíše teplé západní až jihozápadní atmosférické proudění než jenom samotný Golfský proud. Mrazivé zimy nastávají tehdy, když se atmosférické proudění zastaví a namísto teplého vzduchu od oceánu se k nám dostává velmi studená vzduchová hmota od východu nebo severovýchodu,“ uvedl ČHMÚ.