„Mezi novorozeňaty bylo 531 chlapečků a 490 děvčátek,“ říká mluvčí přerovské nemocnice Tomáš Želazko.

V porodnici přišlo loni na svět devět dvojčat. Budoucí maminky si tu mohou vybrat, jak chtějí rodit a koho u této události chtějí mít. „Nemusí to být vždycky jen tatínek dítěte. Některé maminky mají u sebe kamarádku, maminku nebo sestru,“ říká primářka gynekologicko-porodnického oddělení Jarmila Repovská.

Ne všichni muži příchod svého potomka na svět dobře zvládají.

„Musíme mít oči všude. Tatínky hlídáme, a když vidíme, že to nenesou dobře, někdy je i vyvedeme mimo porodní blok,“ doplňuje Repovská. I proto v přerovské nemocnici chystají kurzy zaměřené nejen na budoucí maminky, ale i na jejich partnery.

„Muži se dovědí, jak mohou u porodu své ženě pomoci, společně si páry také prohlédnou místo, kde se rodí,“ vysvětluje primářka.

Budoucí maminky si s sebou mohou do porodnice přinést třeba cédéčko s oblíbenou hudbou nebo aromalampičku. „Většina žen přijede nachystaná, ale stává se, že to jde tak rychle, že na hudbu ani není čas,“ dodává primářka. V Přerově mohou ženy v první době porodní využít také relaxační vanu.

Tisíc dvacet jedna loni narozených dětí je o poznání méně než o rok dříve.

„Rok 2008 byl rekordní, v Přerově se narodilo ještě o 74 dětí více,“ komentuje Želazko. Nejvíce chlapců dostalo jméno Jan. „Častí byli také Jakubové a Matějové, u dívek zase Natálie a Nely,“ dodává mluvčí.

Serchio i Loreta Liliana

Na matrice v Přerově zaznamenali ale i jména neobvyklá.

„Zapisovali jsme třeba mužská jména Bryan, Serchio, nebo Simon Dorian. Z ženských jmen patří mezi ta zvláštnější asi Thea, Dara nebo Loreta Liliana,“ uvádí vedoucí matriky Jana Filoušová.

Že by si rodiče pro svého potomka vybrali jméno nepřípustné, které by matrikářka musela zamítnout, to se loni nestalo.

„Spíš se chodí poradit předem, pokud mají pochybnosti. Musí jít v každém případě o základní podobu jména, nepřípustné jsou například zdrobněliny,“ říká Filoušová, podle které je ve sporných případech rozhodující stanovisko Ústavu pro jazyk český, zejména pak odbornice na vlastní jména Miloslavy Knappové.

V její knížce Jak se bude jmenovat? najdou budoucí rodiče nejen seznam jmen a jejich variant, ale také výklad, co které jméno znamená.

Loni nejčastější Jan a Eliška jsou obě hebrejská jména – první znamená „dar z milosti Boží“, druhé „Bůh je má přísaha“. A třeba Tomáš znamená původně dvojče nebo blíženec.

Letos se jako první dítě v Olomouckém kraji narodil v Šumperku chlapeček Martin, který přišel na svět pouhých jedenáct minut po půlnoci.

V Přerově se první letošní miminko podívalo na svět až druhého ledna ve tři čtvrtě na dvě v noci. Holčička Laura vážila při narození tři kilogramy a měřila padesát centimetrů.

Jaká jména dostávaly děti v Přerově loni nejčastěji?

Chlapci:

Jan (30)
Tomáš (28)
Jan (26)
David (23)

Dívky:

Eliška (22)
Natálie (19)
Karolína (16)
Klára (16)
Tereza (16)