K minulému úterý se na hranickém úřadě sešlo 106 kandidátních listin z Hranic a dalších devětadvaceti spádových obcí s výjimkou Hustopečí nad Bečvou, které mají vlastní registrační místo.

„Přímo z Hranic jsme přijali třináct kandidátek,“ uvedla vedoucí odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Hranicích Dagmar Kantorová a pro srovnání dodala, že při minulých komunálních volbách jich bylo devět.

Hned po Hranicích je nyní nejaktivnějším městem Potštát. Při počtu 1214 obyvatel se tam pro podzimní volby vytvořilo osm kandidátních listin. V Býškovicích, Horním Újezdě, Jindřichově a Teplicích nad Bečvou podali lidé po čtyřech kandidátkách, v Bělotíně, Olšovci, Opatovicích, Partutovicích, Rakově, Stříteži nad Ludinou a Všechovicích po třech, v dalších obcích po dvou nebo jedné.

„V Klokočí a Miloticích nad Bečvou podalo kandidátní listiny vždy jedenáct nezávislých kandidátů samostatně,“ zmínila zajímavou perličku Kantorová. Na žádné listině nesmělo být naopak jmen více, než je stanovený počet členů zastupitelstva v dané obci.

Z celkového počtu 106 patří deset kandidátek straně KDU-ČSL. Šest jich podalo politické hnutí Starostové a nezávislí. Komunisté jich mají na celém Hranicku pět, ODS čtyři, ČSSD tři, Strana Práv Občanů Zemanovci dvě, stejně tak jako Věci veřejné, které půjdou do voleb jen v Hranicích a na Potštátě.

Další kandidátky

Dále budou zkoušet na Hranicku štěstí politické strany Koruna Česká, Strana pro otevřenou společnost, Strana zelených a Volte Pravý Bok. Mimo to budou mít voliči na výběr ještě z 39 nepolitických sdružení a pětadvaceti nezávislých jednotlivců. „Ti potřebovali podporu peticí a s výjimkou Hranic a Bělotína vznikly takové kandidátní listiny ve všech ostatních obcích naší spádové oblasti,“ poukázala na další zajímavost Kantorová.

Všude se sešlo více kandidátů, než je stanovený počet zastupitelů. Výjimkou jsou jen Provodovice.

„Tam kandiduje přesně tolik lidí, kolik je tam stanovený počet zastupitelů,“ řekla úřednice.

Do pondělí 16. srpna měli ještě všichni dotčení čas provést na kandidátkách případné změny. V devíti případech toho využili. Někde doplňovali jména, jinde měnili pořadí.

„V pondělí 30. srpna vylosuje registrační úřad Hranice pořadí volebních stran na hlasovacích lístku a pak je v této konečné podobě nechá vytisknout a roznést do schránek,“ dodala ještě pro úplnost Kantorová a pro jistotu připomněla, že komunální volby letos připadnou na 15. a 16. října.