Nejvyšší správní soud měl na vyřízení stížností lhůtu do úterý. Protože ale ani jeden z desíti stěžovatelů neuspěl, nelze už volby do Senátu nijak zpochybnit.

Neúspěšný kandidát do Senátu Hučín si stěžoval, že byly jeho plakáty v průběhu předvolební kampaně přelepovány plakátky s hanlivým textem. Výlep měli podle Hučína na svědomí jeho političtí odpůrci. V textu se mimo jiné uvádělo, že bylo Hučínovo trestní stíhání oprávněné. Nejvyšší správní soud v Brně ale tyto výhrady neuznal.

„Soud vzal v úvahu, že přelepování volebních plakátů vzhledem k rozdílu získaných hlasů v prvním kole voleb mezi kandidátem za ODS, jenž skončil na druhém postupovém místě, a navrhovatelem, nemohlo ovlivnit konečné výsledky voleb,“ zdůvodnila verdikt vedoucí kanceláře předsedy Nejvyššího správního soudu Petra Lavická.

Stejného mínění je i stávající přerovský senátor Jiří Lajtoch (ČSSD), kterého vyzval Nejvyšší správní soud k vyjádření.

„Přelepování plakátů nemohlo zvrátit výsledek senátních voleb. Nelze totiž prokázat vliv intenzity podnětu na celkový výsledek. Návrh proto považuji za neurčitý a neprůkazný,“ vyjádřil se už dříve senátor Lajtoch.

Hučín však trvá na svém.

„Neočekával jsem žádný zázrak. Přesto mám za to, že mohlo vylepení hanlivých plakátů ovlivnit smýšlení lidí,“ komentoval verdikt Nejvyššího správního soudu.

Případ přelepování plakátů uzavřela policie s tím, že se jedná o přestupek. V této souvislosti podezírá 66letého muže z Přerova a věcí se nyní zabývá přestupkové oddělení magistrátu města.

Nejvyšší správní soud zamítl včera také další dvě stížnosti. První od voliče z České Lípy, který napadl jak krajské volby, tak volby do Senátu. Důvodem jeho výhrad byla nekorektnost volební kampaně a zdůrazňoval zejména výběr témat pro volební kampaň a společné úsilí ČSSD a KSČM, zaměřené k realizaci nedemokratických cí­lů.

Strana občanské sebeobrany v Praze zase podala návrh na neplatnost volby kandidátů do Senátu ve volebních obvodech 21, 24 a 27, a to z důvodu hrubého porušení ústavních zákonných principů rovné a svobodné demokratické soutěže politických stran. I stížnost této strany Nejvyšší správní soud neuznal.