Jeden z těch, kterým se nová obecní vyhláška nelíbí, je pan Jiří Pavelka. V otevřeném dopise žádá městské zastupitele, aby své rozhodnutí přehodnotili.

„Tak jsem se dozvěděl, že produkuji dvakrát více odpadu než normální smrtelník v Hranicích. A to jen proto, že jsem vlastníkem zahrady se zahradní chatkou v katastru města,“ začíná dopis, adresovaný komunálním poslancům.

Jiří Pavelka v něm poukazuje mimo jiné na to, že veškerý zahradní odpad, jako je posečená tráva a listí nebo také slupky od vařených brambor, kompostuje.

„Takže teoreticky šetřím městskou skládku a měl bych mít slevu,“ zamýšlí se autor dopisu.

Opak je ale pravdou. Do konce dubna je podle nové městské vyhlášky povinen zaplatit za svoz odpadu hned dvakrát.

Naposledy před pěti lety

Pan Pavelka považuje nové nařízení za diskriminační a nehodlá jej akceptovat, dokud mu úřad nevysvětlí, jak se oproti ostatním podílí na dvojnásobném vytváření odpadků.

Za svoz odpadu ze zahrádkářských oblastí platili v Hranicích majitelé rekreačních objektů naposledy před pěti lety. Poté město tuto povinnost zrušilo a teď se k ní z ekonomických důvodů znovu vrací.

„Obeslali jsme všechny dotčené občany s výzvou k oznamovací povinnosti. Kdo neoznámí, že je vlastníkem rekreačního objektu, ten bude muset doložit, proč tak neučinil,“ řekl vedoucí finančního odboru městského úřadu Vladimír Zemek.

Ve spolupráci s katastrálním, stavebním a případně i finančním úřadem hodlá město v případě neuposlechnutí vyhlášky zjistit, zda daný objekt slouží k rekreaci nebo je k ní pouze určen.

Pokud by skutečně nebyl k rekreačním účelům využíván, pak by měl jeho majitel šanci se povinnosti platit za odpad dvakrát zprostit.

Očekává se diskuze na zastupitelstvu

V opačném případě bude muset do konce dubna zaplatit za odpad, vyprodukovaný doma, i za ten, který vytváří na chatě a to bez ohledu na to, zda se jedná o odpad komunální nebo rostlinný.

„Na pracovišti dozoru ministerstva vnitra se sídlem v Olomouci nám potvrdili, že jeden a tentýž člověk může být zpoplatněn dvakrát,“ uvedl na závěr Zemek v reakci na další písemnou výtku Jiří Pavelky, který v ní možnost dvojího vybírání peněz za svoz odpadu zpochybňuje.

Na dubnovém zasedání městského zastupitelstva se však přesto k jeho dopisu očekává diskuze.

Hranice zaplatily vloni za svoz komunálního odpadu zhruba 10,7 milionu korun, přičemž na poplatcích za popelnice vybrali od lidí přibližně devět milionů.

Likvidace odpadu ze zahrádek vyšla město v roce 2009, kdy byla ještě pro zahrádkáře zdarma, na 271 tisíc korun. Teď by tyto náklady měla částečně kompenzovat právě vydaná vyhláška.