Do konce tohoto měsíce se budou ještě prvňáci učit v prostorách, na které jsou zvyklí. Už 1. června ale usednou do lavic ve vedlejší budově pro první stupeň.

„Přemístíme je do tříd pro páťáky a ty přesuneme do budovy pro druhý stupeň,“ uvedla ředitelka ZŠ 1. máje Alena Šťastná. Družinu bude škola v červnu rovněž provozovat na prvním stupni a zájmové kroužky nebudou měsíc před prázdninami vůbec.

V první polovině června pocítí přípravy na rekonstrukci pouze první a páté třídy. Od dvanáctého však celá škola. „Až zavřeme jídelnu, budou se chodit mladší děti stravovat do školy na Šromotově náměstí a ty starší pak na průmyslovku,“ dozvěděli se ve středu na třídních schůzkách rodiče.

Aby se však u okének vlivem většího počtu strávníků netvořily fronty, budou muset školáci z 1. máje respektovat stanovený čas obědů. „V mnoha případech budeme nuceni o hodinu zkrátit vyučování, abychom do jídelny vůbec stihli dojít a v daný čas ji opět opustit,“ konstatovala ředitelka.

Původně chtěla Šťastná na posledních čtrnáct červnových dnů zavřít školu úplně. „Nám by to usnadnilo vyklízení tříd a děti by nemusely pendlovat sem a tam,“ zdůvodnila svůj úmysl ředitelka. Město však její záměr nepodpořilo. „Prý si někteří rodiče stěžovali, že by neměli kam dát děti,“ doslechla se.

Využila však své zákonné možnosti vyhlásit alespoň na dva poslední školní dny ředitelské volno. „Chystáme se oslovit Dům dětí a mládeže a navrhnout mu, jestli by nechtěl na 29. a 30. června uspořádat příměstský tábor,“ prozradila svůj plán Alena Šťastná ve snaze pomoci zaměstnaným rodičům.

Ředitelka domu dětí a mládeže tuto možnost nevylučuje. „Pokud bude ze strany rodičů zájem, začneme s prvním turnusem příměstského tábora už v pondělí a ne až ve středu, jak jsme měli v plánu,“ podpořila myšlenku Šťastné Blanka Šturalová.

Červnová improvizace výuky a dřívější ukončení klasifikace letos hodně nahrávají všem, kdo se koncem školního roku chystají na dovolenou. „Určitě se nebudu zlobit na nikoho, kdo by si chtěl na konci června nechat dítě z rodinných důvodů doma nebo s ním odjet někam na prázdniny,“ vzkázala rodičům Šťastná. Rovněž by prý přivítala každou pomocnou ruku při stěhování.

„Pokud by byl někdo ochoten nám přijít pomoci, budu moc ráda, když se za mnou přijde domluvit, co a jak,“ řekla ředitelka. Se stejnou žádostí prý se chystá oslovit i vojáky.