„Je to nešťastné, něco takového by mělo být určitě zadarmo jako v lázních. Je fakt, že kdyby to nic nestálo, lidé by sociálky využívali mnohem častěji," shodli se turisté Jiřina a Miloš, kteří do Hranic přijeli na výlet z Brna.

Nejen je, ale také spousty ostatních návštěvníků Sadů Československých legií nutnost pětikoruny pro vstup na sociálky odradí. Z oddělení životního prostředí ale zní, že jiné možnosti než vhození pětikoruny nebo použití takzvaného euroklíče zejména pro zdravotně postižené, který si člověk může vyzvednout na Městském úřadu v Hranicích, se návštěvníkům vloni rekonstruovaného parku nenabízejí.

„Do sociálního zařízení v parku se lidé dostanou opravdu buď za pětikorunu, nebo na euroklíč. Ve všední dny je park pod dohledem správce a v těchto hodinách jsou záchodky veřejnosti přístupné. Na noc se tam ale člověk nedostane. Nechceme, aby se ze sociálního zařízení stalo místo třeba pro přespání," potvrdil tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Minimální daň na náklady

Správcem objektu je společnost Ekoltes Hranice. Ta bere pětikorunový poplatek jako minimální daň za náklady spojené s jeho provozem.

„Zatím to bude fungovat právě takto, o nějaké změně neuvažujeme. Vzhledem k tomu, že jsme to sociální zařízení otevřeli až někdy na podzim a šlo jen o několikaměsíční zkušenost, nebyl provoz prozatím nijak zvlášť prověřený," zmínil ředitel společnosti Milan Vinkler.

V souvislosti se sociálním zařízením hradí město náklady na vodu a elektriku. Další úhrady spojené s údržbou kryje právě podnik Ekoltes. „Představenstvo společnosti rozhodlo o tom, že pětikoruna je minimální poplatek, který by pro nikoho neměl být nějakou vážnější překážkou. Musíme to alespoň jednu sezonu nechat v tomto stavu, pak se uvidí," dodal ředitel Milan Vinkler.

Na záchod do klubu

O tom, že lidé alespoň zatím sociální zařízení v parku příliš nevyužívají, ví své také předsedkyně klubu Tenis Tondach Hranice Pavla Rudolfová. Areál klubu je totiž v těsném sousedství hranického parku a lázeňští hosté prý mnohdy využijí raději toalet ve sportovním prostoru.

„Pokud se lidé cestou z lázní do města nezastaví v nějaké restauraci nebo na zámku, kde jsou také sociálky, může to pro ně být problém. Cesta je to totiž dlouhá. Lidé k nám ale na záchod chodili vždycky a já s tím nemám problém. Musím to ale přeci jen více kontrolovat. Nevím totiž, jestli jde o turisty, nebo naopak o zloděje. Lidé se ale většinou slušně zeptají," řekla Deníku Pavla Rudolfová.

Sociální zařízení v hranickém parku bylo dlouhou dobu zcela mimo provoz. Po jeho loňském slavnostním otevření šlo nejprve o nutné doplňující práce, v průběhu zimních měsíců pak toalety zůstaly zavřené kvůli nízkým teplotám.