V Olomouckém kraji v červenci onemocnělo lymeskou borreliózou dvaatřicet lidí, z toho jedenáct z Přerovska. Klíšťovou encefalitidu zjistili přerovští lékaři u jednoho člověka, v celém kraji s ní stůně pět lidí.

Dobrou zprávou je ale to, že lidé chodí k lékaři s podezřením na nemoci od klíšťat včas, a léčba je potom snazší a s lepšími výsledky.

„Vyšší výskyt těchto onemocnění je dán tím, že lidé chodí v létě častěji do lesa. Navíc začala sezona houbařů. Žádná nová ohniska nákazy jsme letos nezjistili,“ říká epidemioložka Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

Na tento víkend hygienici předpovídají druhý z pěti stupňů klíšťové aktivity. To znamená pouze mírné riziko.

„Lidé by však rozhodně měli volit do lesa vhodné oblečení a nezapomínat na repelent. Častou chybou bývá to, že se turisté sice před výletem ošetří repelentem, zapomenou ale na to, že jeho účinnost končí přibližně po dvou hodinách,“ vysvětluje Haliřová.

Klíšťovou encefalitidu řešili letos v létě i lékaři infekčního oddělení hranické nemocnice.

„Měli jsme už asi dva nebo tři případy. Řekla bych ale, že nemocných je méně než loni. S borreliózou je to co do počtu případů přibližně stejné, naštěstí jde většinou o kožní formy. U těch léčba probíhá ambulantně, s nasazením antibiotik,“ popsala lékařka Mirela Vařeková.

Borellióza se nejčastěji projeví tmavou skvrnou, která vůbec nemusí vzniknout v místě přisátí klíštěte a objevuje se až po třech týdnech.

„Jedné z malých pacientek měla například zfialověl ušní lalůček. Nebezpečí hrozí ale spíše tehdy, když tyto varovné příznaky někdo ignoruje. Borellie pak přejde v další stádium,“ říká přerovská dětská lékařka Jana Šlechtová.

Mnohem častěji než s nemocemi z klíšťat se prý setkává s obavami, jak klíště správně odstranit. „Maminky mívají často strach klíště vytáhnout a chodí k nám. Nic složitého na tom není, ale kdo má pocit, že to nezvládne, tomu samozřejmě pomůžeme.“

Klíště by nemělo zůstat přisáté déle než čtyřiadvacet hodin. „Do té doby není ještě plně „zakousnuté“, nevypouští látky ve slinách. Samozřejmě by ale pečlivé prohlédnutí těla i oděvu mělo následovat ihned po příchodu z lesa,“ vysvětlila Haliřová.

Loni na Přerovsku onemocnělo klíšťovou encefalitidou osm lidí, borreliózou pětašedesát. Nejvíce případů zaznamenali hygienici v červenci, září a v červnu. Mezi rizikové lokality patří lesy v okolí Helfštýna a vrch Maleník.