Redukci lůžkového fondu o deset procent v rámci České republiky požaduje ministerstvo zdravotnictví. Společně se zdravotními pojišťovnami v tom vidí potřebné finanční úspory.

„Středomoravská nemocniční, která má v pronájmu nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku, nemocnice v Hranicích, Jeseníku a Šumperku v tuto chvíli nevidí možnost k redukci lůžkového fondu. V minulých letech již v těchto nemocnicích průběžně optimalizovali počty akutních lůžek,“ uvedl vicehejtman Michael Fischer (ČSSD) po jednání se zástupci nemocnic v Olomouckém kraji a zdravotních pojišťoven o škrtech v akutním lůžkovém fondu.

Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) předpokládá, že v průběhu letošního a příštího roku sníží počet akutních lůžek o deset procent.

Za posledních pět let FNOL zrušila celkem sto lůžek a ke konci minulého roku provedla restrukturalizaci o další stovku.

„Po analýze bude vedení nemocnice zvažovat další možné úsporné kroky v redukci akutních lůžek ještě v průběhu tohoto roku. Navíc stále probíhají jednání mezi nemocnicí a zdravotními pojišťovnami o možných podobách transformace některých akutních lůžek na lůžka následné nebo sociální péče, kterých je v Olomouckém kraji nedostatek a u nichž jsou výrazně nižší náklady na provoz. Je to také otázka koncepce zdravotně-sociální politiky na národní úrovni,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant k jednáním o ministerstvem požadované redukci akutních lůžek.

Podle Fischera musí jít požadované rušení akutních lůžek ruku v ruce s navýšením lůžek následné péče. Kraj je má ve svých zařízeních, bývalých okresních nemocnicích a stojí zdravotnictví zhruba třetinu co akutní lůžko.

„Určitě je dobré redukovat akutní lůžka a přidávat lůžka následné péče. To je trend, který zajistí rychlejší obrat pacientů na drahých lůžkách akutní péče a odpovídající péči na výrazně levnějších lůžkách následné péče,“ uvedl náměstek Fischer.

200 milionů "zvětší" ústav ve Chválkovicích

K tomu je ale podle něj také potřeba definovat, kolik máme mít nemocnic a jaké by to měly být.

„Samotné rušení akutních lůžek bez návazných kroků prováděný takto izolovaně nic neřeší,“ uzavřel náměstek.

Kraj již plánuje budování lůžek následné péče.

V plánu má investici ve výši sto deseti milionů korun v léčebném ústavu v Pasece, pokud se hejtmanství podaří získat dotaci ze švýcarských fondů.

Za více než dvě stě milionů korun chce kraj navyšovat kapacitu v ústavu sociálních služeb v Olomouci-Chválkovicích. Začít by se mělo ještě letos na podzim.