„K podpisu došlo v prvním možném termínu, kdy byla Středomoravská nemocniční zaregistrována. Tehdy hned 15. června,“ uvedl krajský zdravotní rada Václav Rýznar. Ten je zároveň členem představenstva akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje, která tři zmíněné nemocnice vlastní.

Od 1. července se tedy ve třech bývalých krajských nemocnicích ujme vlády na dvacet let třinecká společnost ovládaná ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem.

Přerovský zastupitel míní bojovat dál

S tím se nehodlá smířit přerovský zastupitel Michal Chromec (Přerovská koalice). „Se senátorkou Boženou Sekaninovou jsme se obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a upozornili, že kraj nedodržel zákon o veřejných zakázkách,“ tvrdí Chromec.

Jak upřesnil, došlo při nájmu pro firmu Agel ke spojení soutěžitelů, kteří mají roční obrat 1,5 a 4 miliardy korun, a takové spojení vyžaduje souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

„A při takovém spojení je třeba mít notifikaci, tedy schválení Úřadu pro hospodářskou soutěž, ale o tu nebylo požádáno. Toto způsobí, že Olomoucký kraj nebude moci v letech 2007 až 2013 žádat o peníze Integrovaného operačního systému, z něhož lze čerpat 545 milionů eur na zlepšení vybavení nemocnic,“ sdělil Michal Chromec.

Začne éra šetření?

Mnozí lidé z oboru varují, že tím začne éra šetření. „Originální léky nahradí výlučně mnohem lacinější generika (neoriginální léky), místo kvalitního materiálu budou levnější náhražky,“ tvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Už před sloučením tří nemocnic do jediné akciové společnosti tvrdilo vedení kraje, že budou mít lepší vyjednávací pozici u dodavatelů léčiv. „Generika nemají jiné parametry než originály. Jsou to plnohodnotné léky se stejnou účinnou látkou, jenže lacinější,“ uvedl krajský zdravotní rada Václav Rýznar.

Tvrdí, že jako ředitel nemocnice by se naopak pídil po tom, proč se neužívají generika místo drahých originálů.

„Vtip je v tom, že originály jsou na trhu mnohem dříve, generika až ve chvíli, kdy je patent uvolněn. Budete ochoten čekat na účinný lék třeba pět let?“ zamýšlel se jeden z odborníků na zdravotní zásobování.

Informace – i když mnohdy ne zcela podložené – kolem Agelu se šíří lavinovitě. Už se dokonce spekuluje o tom, že má zájem vytvořit vlastní zdravotní pojišťovnu. „Slyšel jsem různé fámy, ale zatím jen o slučování. Trh je poměrně rozebrán, nedovedu si představit, jak by získávali pojištěnce. Bonusy?“ podivil se ředitel olomoucké VZP Lubor Machytka.

Mluvčí Agelu Simona Součková hodlá na dotazy ohledně informací o vlastní zdravotní pojišťovně i podílu originálních léků a generik reagovat až dnes.

Za pronájem 77 milionů

Převod tří krajských nemocnic do jediné firmy vyvrcholil vloni na konci roku. Kraj letos do této „prázdné“ akciové společnosti vložil majetek v podobě zařízení, které si v pátek pronajala dceřiná společnost Agelu – byl to jediný zájemce ve výběrovém řízení.

Za pronájem bude ročně platit 77 milionů korun a během dvacetiletého nájmu investuje do nemocnic 100 milionů. Také hodlá zvýšit platy zaměstnanců v průměru o dva tisíce korun. Propouštění se má dotknout nejvíce pěti procent personálu nemocnic.

Společnost Agel provozuje největší privátní síť nemocnic v České republice i celé postkomunistické Evropě. Dosavadní spádová oblast nemocnic v Třinci, Českém Těšíně, Šumperku, Bruntále, Rýmařově, Vítkovicích a Valašském Meziříčí činí 650 000 obyvatel.

Šéf odstoupil

Dosud nejvýše postavený manažer společnosti Agel Oldřich Šubrt včera rezignoval na funkci předsedy představenstva a generálního ředitele. Dlouholetý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce prohlásil, že tak činí, dokud policie nevyřeší případ jeho trestního stíhání. Policie Šubrta obvinila, že připravil společně s dalšími lidmi nemocnici Na Homolce o téměř 20 milionů korun.

Související články:

Nemocnice pronajali Agelu

Nemocnici v Přerově má spravovat Agel

Přerovští žalují kraj

Přerov: Žalobu na kraj podáme do pátku

Za nemocnice získá kraj 75 milionů ročně

Přerovští: Nemocnici nám kraj nenabídl