Ta se má podle rozhodnutí kraje stát společně se šternberským a prostějovským špitálem součástí akciové společnosti. Jenže primátor Jiří Lajtoch se včera odpoledne podepsal pod žalobu, která má podle Přerovských poukázat na to, že Olomoucký kraj obešel zákon.

Zástupci kraje ale považují soudní spor za neoprávněný. „Jsme přesvědčeni, že kraj nesplnil svou povinnost, neboť měl nemocnici nejdříve nabídnout městu,“ shrnul postoj přerovského magistrátu jeho mluvčí Bohuslav Přidal.

Žalobě předcházela petice, která vyjadřovala názor dvou tisícovek obyvatel, nesouhlasících rovněž s chystanou transformací pod střechu jedné akciové společnosti. Ta se měla podle plánů začít uskutečňovat už letos, přerovský magistrát ji chce ale překazit. Žaloba je prvním krokem.

Vedení kraje s krokem přerovské radnice nesouhlasí. Hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík (ODS) se domnívá, že mez zákona nebyla překročena. Ještě před podáním žaloby Kosatík řekl: „Jsem přesvědčen, že nemají v tomto sporu pravdu, a tím pádem soud návrh odmítne.“

Podobný názor má i krajský zdravotní rada Václav Rýznar. „Proč by nemohl kraj disponovat svým vlastním majetkem? Povinnost nabídnout státu jsme splnili, ten to nechce. Vidím to jako nesmysl,“ řekl včera Rýznar.

Město Prostějov ale stejnou iniciativu jako Přerov nevyvinulo, Šternberští odvážný krok podat žalobu zvažují, rozhodout by o tom mělo místní zastupitelstvo 13. června. Vedení kraje ale krok přerovského magistrátu odmítá. Hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík se domnívá, že mez zákona nebyla překročena.

Postup města jej mrazí a ještě před podáním správní žaloby Přerovem Kosatík řekl: „Jsem přesvědčen, že nemají v tomto sporu pravdu, a tím pádem soud návrh odmítne.“ Na misce vah bude spor převažovat Krajský soud v Ostravě.

 

Související články:

Přerov: Žalobu na kraj podáme do pátku